more_horiz
Euro 2020

Euro 2020: Austriacy mają pretensje do UEFA. "Rozumiem, że murawę trzeba chronić, ale..."

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 19:38
Trener austriackich piłkarzy Franco Foda skrytykował UEFA, że zbyt późno poinformowała federację o braku możliwości oficjalnego treningu na stadionie Wembley. Debiutujący w fazie pucharowej mistrzostw Europy Austriacy w sobotę w Londynie zagrają z Włochami.
Reprezentanci Austrii
Reprezentanci Austrii Foto: PAP/EPA/Daniel Mihailescu / POOL
  • Ostatecznie Austriacy pozostali dłużej w swojej bazie w Seefeld i tam trenowali 
  • Franco Foda narzekał też na problem austriackich kibiców z dotarciem do Londynu ze względu na koronawirusowe obostrzenia 
euro 2020 kolaż.jpg
Euro 2020: wielkie hity i potencjalne niespodzianki w 1/8 finału [ZAPOWIEDŹ]

Seefeld zamiast Londynu 

- Dowiedzieliśmy się o tym w czwartek po południu. Zbyt późno. Nawet rozumiem, że murawę Wembley trzeba chronić, ale można było pomyśleć o tym wcześniej. A tak musieliśmy szybko zmieniać plany. To może mała rzecz, ale takie detale na tym poziomie mogą odgrywać rolę - podkreślił Foda.

Niemiecki szkoleniowiec zdecydował, że Austriacy dłużej zostaną w swojej bazie w Seefeld i tam odbędą ostatnie przed meczem z Italią zajęcia, a do Londynu udadzą się dopiero w piątek po południu.

- W Londynie zaproponowano nam stadion, do którego z hotelu jechalibyśmy pół godziny. Czyli w sumie spędzilibyśmy w autokarze dodatkową godzinę. Przy takim obciążeniu meczami i krótkimi okresami wypoczynku, uznaliśmy, że szkoda tracić czas na takie "wycieczki" - zauważył.

Nieustannie "zajęte" Wembley 

Wembley to najbardziej zajęty stadion ME. Trzykrotnie w fazie grupowej grali na nim Anglicy, a poza sobotnim spotkaniem w 1/8 finału odbędzie się też pojedynek miejscowej reprezentacji z Niemcami. Później rozegrane zostaną na tym obiekcie oba półfinały i zaplanowany na 11 lipca decydujący mecz turnieju.

W pierwotnym terminarzu ME ten mecz 1/8 finału, w którym Włochy zmierzą się z Austrią, był zaplanowany w Dublinie, ale stolica Irlandii pod koniec kwietnia straciła status współgospodarza imprezy, a spotkanie przejęło Wembley.

Kibice też mają problem 

Z powodu obostrzeń pandemicznych kłopoty z wjazdem do Wielkiej Brytanii mają też austriaccy kibice, dlatego Foda wcześniej domagał się zmiany miejsca rozegrania meczu.

- Muszę przyznać, że do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń do organizacji turnieju, ale te dwie sytuacje trochę zmieniły ten obraz. Szkoda, że nikt wcześniej nie rozważył rozmaitych wariantów. Włosi też nie będą trenować na Wembley, więc tu szanse są równe, ale brak wsparcia kibiców to już większy problem. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się uniknąć takich komplikacji - powiedział Foda.

Austria z sześcioma punktami - za zwycięstwa nad Macedonią Północną i Ukrainą - zajęła drugie miejsce w grupie C, za Holandią, z którą przegrała, i po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału ME. W fazie pucharowej wielkiej piłkarskiej imprezy zagra po raz pierwszy od 1954 roku.

Plan 1/8 finału Euro 2020:

26 czerwca (sobota), 18:00, Johan Cruijff Arena, Amsterdam: Walia - Dania.

26 czerwca (sobota), 21:00, Wembley, Londyn: Włochy - Austria.

27 czerwca (niedziela), 18:00, Ferenc Puskas Arena, Budapeszt: Holandia - Czechy.

27 czerwca (niedziela), 21:00, Estadio de La Cartuja, Sewilla: Belgia - Portugalia.

28 czerwca (poniedziałek), 18:00, Parken Stadium, Kopenhaga: Chorwacja - Hiszpania.

28 czerwca (poniedziałek), 21:00, Arena Nationala, Bukareszt: Francja - Szwajcaria.

29 czerwca (wtorek), 18:00, Wembley, Londyn: Anglia - Niemcy.

29 czerwca (wtorek), 21:00, Hampden Park, Glasgow: Szwecja - Ukraina.

Czytaj także:

/empe