more_horiz
Euro 2020

Euro 2020 tylko dla VIP-ów? Zwolnienia z kwarantanny wywołały skandal

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:43
Stadion Wembley jest wizytówką europejskiego i światowego futbolu, kojarzony z wyjątkową atmosferą na trybunach. Właśnie na tym obiekcie zostaną rozegrane półfinały i finał mistrzostw Europy. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w Wielkiej Brytanii, decyzja podjęta przez UEFA pokazuje jednak, że również wśród kibiców są równi i równiejsi.
Kibice reprezentacji Danii podczas meczu z Czechami
Kibice reprezentacji Danii podczas meczu z Czechami Foto: PAP/EPA/Tolga Bozoglu / POOL

Półfinały Euro 2020:

06.07.2021 (wtorek): Włochy - Hiszpania

07.07.2021 (środa): AngliaDania

Obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy pandemiczne stanowią, iż osoby przyjeżdżające ze wskazanych państw tzw. "bursztynowej listy" (w tym Danii, Włoch i Hiszpanii) muszą przejść dziesięciodniową kwarantannę. Jest to wielkie utrudnienie dla fanów, chcących dopingować swoją reprezentację podczas ostatnich spotkań mistrzostw Europy. Nie to wywołało jednak skandal.

ukraina 1200 (3).jpg
Euro 2020: Ukraińcy nie załamują się porażką z Anglią. "Mamy świetny zespół i wiemy, na co nas stać"

W mediach pojawiły się informacje, że UEFA - pod groźbą odebrania praw do organizacji spotkań - wymusiła na brytyjskim rządzie zwolnienia z kwarantanny dla VIP-ów. W przeciwnym wypadku, półfinały i finał zostałyby przeniesione do Budapesztu, gdzie nie ma podobnych restrykcji.

Według informacji "The Times" - z tej niesprawiedliwości skorzysta ok. 2500 osób, wśród nich sponsorzy, urzędnicy i inni oficjele. Ta decyzja sprowadziła na europejską federację falę krytyki i trudno się temu dziwić. Atmosfera na trybunach, która jest jednym z głównych (oprócz oczywistych walorów sportowych) przyczyn popularności turnieju, pozwoliła milionom ludzi na całym świecie zapomnieć o pandemicznej rzeczywistości. 

Jak napisał na Twitterze znany dziennikarz Colin Millar:

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

- Żaden kibic podróżujący z Danii, Włoch i Hiszpanii nie może w tym uczestniczyć, chyba że masz pieniądze i wpływy, wtedy wszystko jest ok.

Czytaj także:

kp