more_horiz
Euro 2020

Euro 2020: Włochy w finale. Trwają "magiczne noce", "niebieski sen nie ma końca"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:19
Ogromne cierpienie, niebywały wysiłek, ale jeszcze większe pragnienie, by dotrzeć do finału - tak włoskie media oceniają grę "Azzurrich", którzy w rzutach karnych wygrali z Hiszpanią na Wembley mecz o finał piłkarskich mistrzostw Europy. "Ten niebieski sen nie ma końca" - podkreślono.
Pierwsze strony włoskich gazet po awansie reprezentacji Włoch do finału Eiuro 2020
Pierwsze strony włoskich gazet po awansie reprezentacji Włoch do finału Eiuro 2020 Foto: screen/TT

Włochy pokonały w rzutach karnych Hiszpanię 4-2 i zostały pierwszym finalistą piłkarskich mistrzostw Europy. W decydującym meczu tego turnieju zagrają po raz czwarty i staną przed szansą na drugi triumf. Ich rywala wyłoni w środę potyczka Anglia vs Danią

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY


Włoscy piłkarze są wymęczeni po meczu w Londynie i muszą odzyskać siły na niedzielny finał - zaznaczają komentatorzy po około 160 minutach nerwów, stresu i chwilami gasnącej nadziei.

"La Gazzetta dello Sport" podkreśla, że dla Włochów "magiczne noce" na tych mistrzostwach trwają. A na Wembley - dodaje - znów jest włoska festa, a nie hiszpańska fiesta.


Posłuchaj
01:16 Włochy finał prasa Kowalczuk.mp3 Dzisiejsza włoska prasa zachwyca się drużyną i oddaje honor świetnie grającym Hiszpanom. Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR)

 

Dziennik wskazuje zarazem, że mecz ukazywał chwilami, że Hiszpanie na początku dominowali, byli aktywniejsi i mieli więcej energii, ale ostatecznie zostali "poskromieni" w rzutach karnych.

"Italia jak marzenie" - ogłasza "Corriere dello Sport" i dodaje, że "teraz można dalej marzyć" przed niedzielnym finałem na tym samym stadionie. Gazeta przyznaje, że cierpieli w czasie tego meczu wszyscy Włosi.

Agencja Ansa w podsumowaniu zwraca uwagę, że wejście do finału ME było jeszcze kilka miesięcy temu "nie do pomyślenia", po tym jak Azzurri nie zakwalifikowali się na poprzedni mundial.Finał spotkania, zakończonego karnymi, po wcześniejszym cierpieniu to dopiero był prawdziwy rollercoaster - stwierdza sprawozdawca włoskiej agencji.

"To sukces odniesiony z sercem i dzięki umiejętności cierpienia bez utraty zwartości drużyny" - ocenia "Tuttosport".

Komentatorzy zachwycają się postawą i nadzwyczajnym spokojem zaledwie 22-letniego bramkarza Gianluigiego Donnarummy. Jego obrona to "arcydzieło" - stwierdza "Corriere della Sera".

Dominuje opinia, że to on w ogromnej mierze oraz znakomita strategia selekcjonera Roberto Manciniego doprowadziły Włochów do finału.

W największej w czasie tych mistrzostw strefie kibica na Piazza del Popolo w Rzymie, gdzie z powodów sanitarnych było 2500 osób, doszło do eksplozji radości. Na ulicach Wiecznego Miasta zaczęła się zabawa. Kierowcy włączyli klaksony.


Posłuchaj
01:42 Włosi świętowali zwycięstwo do późna w nocy. Relacja Piotra Kowalczuka.mp3 Włosi świętowali zwycięstwo do późna w nocy. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

Finałowego rywala piłkarze trenera Roberto Manciniego poznają w środę wieczorem. Wyłoni go drugi półfinał na Wembley między Anglią a Danią.

Posłuchaj
00:15 Spotkanie Włochy Hiszpania ocenia były reprezentant Polski Kamil Kosowski.mp3 Spotkanie ocenia były reprezentant Polski Kamil Kosowski (IAR)

Czytaj także:

/red