more_horiz
Euro 2020

Euro 2020: Gareth Southgate apeluje do angielskich kibiców. Chce uniknąć kolejnej kompromitacji

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 14:45
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Anglii Gareth Southgate zaapelował do kibiców, żeby nie buczeli i nie gwizdali podczas grania hymnu Włoch przed wieczornym meczem finałowym mistrzostw Europy na stadionie Wembley w Londynie.
Gareth Southgate
Gareth SouthgateFoto: PAP/Carl Recine / POOL

- Ważne jest, żeby nasi kibice zawsze szanowali drugą stronę i wiemy, że kiedy gramy za granicą, a fani buczą w trakcie naszego hymnu, prawdopodobnie dopinguje nas to jeszcze bardziej, więc nie sądzę, by to pomogło drużynie – powiedział Southgate.

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

- Myślę, że możemy zastraszyć rywali buczeniem podczas meczu, ale w przypadku hymnu jest inaczej. Myślę, że powinniśmy uszanować przeciwnika - dodał.

W sobotę UEFA nałożyła na angielską federację karę 30 tys. euro za nieodpowiednie zachowanie kibiców podczas półfinału mistrzostw Europy z Danią na Wembley. Gdy grano duński hymn, z trybun dobiegało buczenie, przeszkadzano też bramkarzowi Kasperowi Schmeichelowi.

Telewizyjne powtórki pokazały, że tuż przed decydującym rzutem karnym wykonywanym w dogrywce przez Harry'ego Kane'a próbowano oślepić Schmeichela skierowanym z trybun zielonym światłem laserowym. Duńczyk jedenastkę obronił, ale przy dobitce był już bezradny i Anglia wygrała 2:1.

Angielska federacja została również ukarana za fajerwerki odpalane przez kibiców oraz za buczenie podczas hymnu Niemiec w meczu w 1/8 finału.

Piłkarze Anglii jeszcze nigdy nie triumfowali w mistrzostwach Europy, a nawet nie dotarli do finału. Jedyny tytuł wywalczyli w 1966 roku również na Wembley, pokonując w finale mistrzostw świata Niemcy 4:2 po dogrywce.

Włosi zdobyli mistrzostwo Europy w 1968 roku, a w finale ponieśli porażki w 2000 i 2012.

Czytaj także: