more_horiz
Euro 2020

Anglia: rasistowskie ataki na piłkarzy po klęsce na Euro 2020. Policja aresztowała kilkanaście osób

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 21:56
11 osób aresztowała brytyjska policja w związku z rasistowskimi wpisami po finale Euro 2020. Po tym, jak trzech czarnoskórych piłkarzy nie wykorzystało rzutów karnych w meczu z Włochami, wylał się na nich internetowy hejt.
Reprezentacja Anglii po porażce w meczu z Francją
Reprezentacja Anglii po porażce w meczu z FrancjąFoto: PAP/EPA/Carl Recine / POOL

jens lehmann 1200.jpg
Bundesliga: rasistowska afera w Herthcie Berlin. Jens Lehmann zwolniony z klubu

Wśród zatrzymanych jest jedna kobieta. A to dopiero początek, bo w sprawie 35. kont w mediach społecznościowych toczą się dochodzenia.

Policja wystąpiła do operatorów internetu o informacje na temat właścicieli kolejnych 50. Co więcej, nienawiść płynęła z ok. 120 kont za granicą, a brytyjscy policjanci przekazali informacje na ten temat do swych kolegów po fachu.

- Ważne, żeby ludzie zrozumieli, że w wielu przypadkach nie są anonimowi. Jeśli publikują coś w sieci, często jesteśmy w stanie ich zidentyfikować - stwierdził w BBC Mark Roberts z jednostki policji zajmującej się przestępstwami związanymi z piłką nożną.

Dodał, że rasiści muszą się też liczyć z tym, że nie skończy się na sankcjach karnych, a spotkać może ich ostracyzm społeczny. - Tacy ludzie zwalniani byli z pracy, nie przyjęły ich uniwersytety - podkreślił policjant.

kp