more_horiz
Euro 2020

Główne trofeum Euro, czyli Puchar Henri Delaunaya - piłkarze walczą o nagrodę wartą 30 tys. euro

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 09:53
Mierzy 60 centymetrów i waży osiem kilogramów. Kosztował trzydzieści tysięcy euro, ale dla uczestników piłkarskich mistrzostw Europy jest bezcenny. Posrebrzany Puchar Henri Delaunaya 11 lipca odbierze kapitan zwycięzców tegorocznego turnieju.
Puchar i Henri Delaunay
Puchar i Henri Delaunay Foto: screen/TTfootballhistory

Trofeum jest zawsze w posiadaniu Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i jest wykorzystywane przy oficjalnych okazjach, jak np. otwarcie turnieju czy dekoracja zwycięzców po finale.

baner grafika serwis Euro bez-Milika 1200 f.jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNYOficjalna, pełnowymiarowa replika pucharu stała dotychczas w witrynach 10 federacji, które triumfowały w piłkarskich ME: ZSRR, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Danii, Grecji i Portugalii.

Niemcom (1972, 1980, 1996), Hiszpanom (1964, 2008, 2012) oraz Francuzom (1984, 2000) udało się zdobyć je więcej niż raz.

Trofeum nazwano na cześć pierwszego sekretarza generalnego UEFA Henri Delaunaya. Zostało zaprojektowane przez londyńską firmę jubilerską Asprey. To właśnie z inicjatywy Francuza po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy. Nie doczekał on jednak inauguracyjnego turnieju w 1960 roku w swojej ojczyźnie, gdyż zmarł pięć lat wcześniej.Jako pierwszy puchar wzniósł do góry kapitan reprezentacji ZSRR Igor Netto, a ostatnio uczynił to Cristiano Ronaldo, który w 2016 roku na boiskach we Francji poprowadził do triumfu Portugalię.

W 2008 roku po raz pierwszy zaprezentowano nowy puchar, różniący się od wcześniejszej wersji wielkością cokołu. Mierzy 60 centymetrów i waży osiem kilogramów, o dwa więcej od poprzedniego. Widnieje na nim nazwisko twórcy Europejskiej Unii Piłkarskiej i jej logo, napis "UEFA European Football Championship" oraz nazwy krajów, które zdobyły mistrzostwo Starego Kontynentu.

Po raz ostatni stare trofeum, które jest obecnie eksponowane na stałe w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie, zostało wzniesione przez kapitana reprezentacji Grecji Theodorosa Zagorakisa po meczu finałowym w 2004 roku w Portugalii.

TERMINARZ EURO 2020 - kiedy mecze reprezentacji Polski?

Czytaj także:

Zobacz więcej na temat: Piłka nożna Euro 2020 SPORT