X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Piłka wodna
Section06

Piłka wodna

Piłka wodna to jedna z najstarszych gier zespołowych, jakie znajdują się w programie olimpijskim. Razem z piłką nożną zadebiutowała w 1900 roku w Paryżu. Nigdy waterpolo - tak nazwali tą dyscyplinę jej twórcy Anglicy - nie zdobyło jednak takiej popularności, jak futbol.

Współczesną odmianę piłki wodnej stworzyli w połowie XIX wieku mieszkańcy Wysp Brytyjskich - jako skrzyżowanie piłki nożnej i rugby. Wzrost popularności tej dyscypliny, jaki nastąpił pod koniec tamtego stulecia, spowodował, że zdecydowano się wprowadzić ją do programu igrzysk olimpijskich.

Przez wiele lat dominowali reprezentanci Węgier, którzy pomiędzy 1932 a 1956 zdobyli pięć z sześciu możliwych tytułów mistrzów olimpijskich. Szczególnie zacięty turniej waterpolo miał miejsce w 1956 roku w Melbourne. W półfinale tej imprezy spotkały się drużyny z Węgier i ZSRR. To sportowe wydarzenie miało bardzo wyraźny podtekst polityczny - Węgrzy mieli świeżo w pamięci zbrojną interwencję wojsk radzieckich, które krwawo stłumiły antykomunistyczną rewolucję.

"Czuliśmy, że gramy nie tylko dla samych siebie, ale dla całych Węgier" - miał stwierdzić jeden z zawodników Ervin Zador po meczu, w którym Madziarzy zwyciężyli 4:0.

Piłka wodna jest grą dla ludzi obdarzonych siłą i wysokim wzrostem. W ciągu jednego meczu pokonują oni przeciętnie pięć kilometrów. Przez cały czas trwania meczu 85 proc. ich ciała jest zanurzone - niezależnie od tego, czy strzelają gola, przechwytują piłkę, czy próbują bronić dostępu do bramki. Niekiedy gra bywa bardzo brutalna, stąd częste porównania do rugby.

Polskie zespoły w igrzyskach dotychczas nie uczestniczyły.

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49