more_horiz

Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020. "Lepiej nie dało się tego zrobić". Sajdak zachwycona sukcesem wioślarskiej czwórki podwójnej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:55
Wioślarska czwórka podwójna kobiet wywalczyła dla reprezentacji Polski pierwszy medal igrzysk w Tokio, zdobywając w efektownym stylu srebro. - Lepiej nie dało się tego zrobić - oceniła Maria Sajdak, która w Rio de Janeiro w tej samej konkurencji sięgnęła po brąz.
Polskie wioślarki
Polskie wioślarkiFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
  • Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia
  • Impreza w stolicy Japonii pierwotnie miała się odbyć rok temu, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ 

Biało-czerwone - w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Sajdak i Katarzyna Zillmann - przez większą część dystansu zajmowały trzecie miejsce, ale na ostatnich 500 metrach wyprzedziły Niemki.

Posłuchaj
00:24 Sajdak.mp3 Na mecie Maria Sajdak z trudem dzieliła się radością po tym sukcesie (IAR) 

- Taktyka była taka, że pierwszy tysiąc poszłyśmy, ile mogłyśmy, a drugi jeszcze mocniej. Lepiej się tego nie dało zrobić. Wszystkie razem robiłyśmy, co mogłyśmy, żeby dogonić kolejne osady. Jesteśmy szczęśliwe - zaznaczyła Sajdak.

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Przyznała, że ona i jej koleżanki z osady po słabszym początku miały moment, kiedy ich wiara w zdobycie medalu nieco osłabła. - Gdy wystartowałyśmy i byłyśmy czwarte, to była chwila zwątpienia, ale bardzo krótka i wzięłyśmy się w garść - relacjonowała wioślarka z Krakowa.

Jak dodała, gdy dogoniły Holenderki, to ich wiara w sukces znacząco wzrosła. - Byłyśmy wtedy już pewne, że nie oddamy medalu. Z czasem oswajałyśmy falę, która rosła. Dzięki temu, że ujarzmiłyśmy ją, to zaczęła nam ona pomagać. Płynęłyśmy z nią, a nie walczyłyśmy z warunkami - analizowała zawodniczka, która w piątek będzie świętować 30. urodziny.

Posłuchaj
00:30 Srebro wioślarki.mp3 Po odebraniu medali radością dzieliły się kolejno: Marta Wieliczko, Katarzyna Zillman, Maria Sajdak i Agnieszka Kobus-Zawojska (IAR)

Zapewniła, że Polki były bardzo dobrze przygotowane fizycznie do tego startu oraz wspólnie radziły sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.

Nie musiała się długo zastanawiać przy odpowiedzi o tajemnicę wyjątkowości kobiecej czwórki podwójnej, która od lat regularnie przywozi medale z najważniejszych imprez. - Zgranie i jedność osady, pewność trenera co do planu i wspólny cel, do którego dążymy - wyliczała.

Posłuchaj
00:31 Zillaman o medalu.mp3 Katarzyna Zillmann podkreślała, że finałowa rywalizacja toczyła się w bardzo trudnych warunkach (IAR)

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Od lewej: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann. Fot. PAP/Leszek Szymański Od lewej: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann. Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak dodała, każda z nich jest inna, co działa na ich korzyść. - Dzięki temu się uzupełniamy i stanowimy jedność - wskazała.

Posłuchaj
00:30 Wieliczko medal.mp3 Marta Wieliczko zwracała uwagę, że założeniem był mocny strat i walka do ostatnich metrów (IAR)

Ona oraz Kobus-Zawojska w Rio de Janeiro płynęły w osadzie, która wywalczyła olimpijski brąz. - Fizycznie ten zdobyty teraz krążek jest cięższy. Przygotowań teraz było pięć lat. Było więcej przygód i przeszkód - pozytywnych i negatywnych. Na pewno trudniej było go zdobyć, ale dzięki temu lepiej smakuje - oceniła.

sreberka 21728043 1200.jpg
Tokio 2020: jest pierwszy medal dla Polski! Wioślarska czwórka podwójna kobiet ze srebrem

Czytaj także:

Jest ona najstarsza w osadzie mistrzyń świata sprzed trzech lat i wicemistrzyń globu z 2019 roku. Pojawiały się głosy, że po igrzyskach w Tokio mogłaby pożegnać się z nią. Zapytana o to w środę na początku odpowiedziała wymijająco: "Już zawsze będziemy czwórką podwójną kobiet, srebrnymi medalistkami olimpijskimi z Tokio i nic tego nie zmieni" - zaznaczył.

Posłuchaj
00:26 Sajdak taktyka.mp3 Maria Sajdak podkreślała, że osada w pełni zrealizowała przygotowaną taktykę (IAR)

Dopytywana, czy osada w obecnym składzie wystąpi jeszcze w jakiejś ważnej imprezie, dodała: "Nie jest to niemożliwe. Na razie mamy wolne i zasłużone wakacje po dwóch latach przygotowań" - zaznaczyła. 

Igrzyska w Tokio rozpoczęły się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. 

Zawody w stolicy Japonii pierwotnie miały się odbyć rok temu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Jesteśmy jedną drużyną

Partnerzy

Partner

Zobacz także

Zobacz także