more_horiz

Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: wielki konkurs Polaków. Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim, Paweł Fajdek brązowym medalistą

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:28
Wojciech Nowicki został mistrzem olimpijskim w rzucie młotem! Polak podczas finałowego konkursu igrzysk w Tokio rzucił 82,52 m, co jest też jego rekordem życiowym. Paweł Fajdek zdobył brązowy medal - 81,53 m. 
Paweł Fajdek (z lewej) i Wojciech Nowicki po konkursie rzutu młotem
Paweł Fajdek (z lewej) i Wojciech Nowicki po konkursie rzutu młotem Foto: Forum/Reuters/ALEKSANDRA SZMIGIEL

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Specjalnie na to wielkie święto sportu portal PolskieRadio24.pl przygotował poświęcony wydarzeniu serwis.

baner serwis tokio.png
Tokio 2020 - SERWIS

Obaj Polacy przystąpili do finału rzutu młotem jako faworyci do medalu. Rywale od początku jednak pokazali, że walka o podium będzie bardzo zacięta.

Nowicki odpalił "petardę" 

Młodzieżowy mistrz Europy Mychajło Kochan rozpoczął od 77,91 m. Ukrainiec objął prowadzenie w konkursie, a po chwili niemal równie daleko (77,78 m) rzucił Brytyjczyk Nick Miller. Wymieniany jako główny rywal Biało-Czerwonych Amerykanin Rudy Winkler zaczął z kolei od rzutu na odległość 77,08 m. 

Wojciech Nowicki nie zważał na niezłe próby rywali i już w pierwszym rzucie pokazał wielką klasę. Brązowy medalista igrzysk z Rio de Janeiro posłał młot na odległość aż 81,18 m. Polak został zdecydowanym liderem, ale dalekie rzuty zaliczyli też Norweg Eivind Henriksen (79,18 m) i aktualny wicemistrz świata Francuz Quentin Bigot (77,93 m).

Czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek rzucał jako jedenasty w gronie dwunastu młociarzy. Polak, który dopiero pierwszy raz w karierze awansował do olimpijskiego finału, rozpoczął nieźle. 77,58 m dawało mu szóste miejsce po pierwszej kolejce.

dobek 1200 (5).jpg
Tokio 2020: Patryk Dobek brązowym medalistą w biegu na 800 metrów. Polak przechytrzył rywali

Lepiej z rzutu na rzut 

Kochan wywarł presję na Nowickim, rzucając w drugiej próbie 80,39 m. Nowicki nic sobie jednak z tym nie robił - 81,72 m pozwoliło mu jeszcze umocnić się na prowadzeniu. Białostoczanin spisywał się fenomenalnie. 

Na trzecią pozycję wskoczył Bigot, który rzucił 79,39 m. Fajdek poprawił się w porównaniu z pierwszym rzutem, jednak 78,58 m wystarczyło mu tylko do przesunięcia się na piąte miejsce. 

Czytaj także: 

Rywale napierali, ale Nowicki wyglądał, jakby rzucał w innej lidze. 82,52 m w trzeciej próbie oznaczało rekord życiowy aktualnego mistrza Europy. Każdy kolejny rzut Polaka był wyraźnie lepszy od pozostałych młociarzy, jednak ci także spisywali się bardzo dobrze.

W życiowej formie był Henriksen. Niemający wcześniej na koncie wielkich sukcesów Norweg w trzeciej kolejce rzucił aż 80,31 m, co było nowym rekordem kraju i pozwoliło mu wskoczyć na trzecie miejsce, za Nowickiego i Kochana.

Fajdek w trzecim rzucie znowu się poprawił. 78,83 m nie dawało jednak miejsca w czołowej trójce. Największy dominator rzutu młotem ostatnich lat był piąty na półmetku rywalizacji. 

Wielki finał, wielkie emocje 

Do ścisłego finału awansowało ośmiu najlepszych młociarzy: Nowicki, Kochan, Henriksen, Bigot, Fajdek, Miller, Winkler oraz startujący pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Walery Pronkin. Zawodnicy mieli oddawać próby w kolejności odwrotnej do zajmowanego miejsca. 

Fajdek w czwartej kolejce nie zachwycił. 78,04 m to było zbyt mało, by zaatakować olimpijskie podium. Żaden z zawodników nie poprawił zresztą w tej serii swojego rezultatu. 

Nowicki wciąż rzucał jednak w innej lidze. 81,39 m pokazywało wielką moc reprezentanta Polski. 

Bardziej utytułowany z polskich młociarzy najwyraźniej pozazdrościł rezultatów koledze z kadry narodowej. Fajdek w piątej serii rzucił 81,53 m. Polak przesunął się na drugie miejsce!

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ 

Niestety, chwilę później kolejny niesamowity rzut zaliczył Henriksen. Norweg przerzucił Fajdka zaledwie o pięć centymetrów (81,58 m) i został wiceliderem konkursu...


Posłuchaj
00:53 Gurjew Fajdek.mp3 Paweł Fajdek w najlepszej próbie uzyskał 81 m 53 cm. Na antenie Programu Pierwszego Radia konkurs młociarzy relacjonował Cezary Gurjew.

 

Na zakończenie piątej kolejki następną "bombę" posłał Nowicki. 82,06 m było kolejną fenomenalną odległością białostoczanina, który do ostatniej serii rzutów przystępował jako lider. 

Nowicki, Henriksen, Fajdek, Kochan - tak wyglądała kolejność przed ostatnimi rzutami konkursu. 

Medalowy dublet Biało-Czerwonych 

W finałowej serii Kochan rzucił tylko 77,52 m, co oznaczało, że Biało-Czerwoni byli pewni dwóch olimpijskich medali! Fajdek pożegnał się z konkursem odległością 79,66 m - zbyt krótką, by wyprzedzić Henriksena. 

Norweski młociarz w swojej ostatniej próbie osiągnął 80,02 m i złoto Nowickiego stało się faktem!


Posłuchaj
00:52 Gurjew Nowicki.mp3 Na stadionie olimpijskim w stolicy Japonii Nowicki w najlepszej próbie uzyskał 82 metry i 52 centymetry. A tak najważniejsze momenty tego konkursu z udziałem naszego mistrza relacjonował w Programie 1 Polskiego Radia Cezary Gurjew. (PR1)

 

Świeżo upieczony mistrz olimpijski pożegnał się z rywalizacją dalekim, choć spalonym rzutem.

Chwilę później przyjął gratulacje od rywali i mógł rozpocząć świętowanie życiowego sukcesu! 

Wyniki rzutu młotem mężczyzn:

1. Wojciech Nowicki (Polska) 82,52 m
2. Eivind Henriksen (Norwegia) 81,58
3. Paweł Fajdek (Polska) 81,53
4. Mychajło Kochan (Ukraina) 80,39
5. Quentin Bigot (Francja) 79,39
6. Nick Miller (W. Brytania) 78,15
7. Rudy Winkler (USA) 77,08
8. Waleriy Pronkin (Rosyjski Komitet Olimpijski) 76,72

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

/empe 


Partnerzy

Partner

Zobacz także

Zobacz także