more_horiz

Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: bohaterowie wrócili do kraju. Polscy medaliści powitani przez kibiców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 18:06
W niedzielę z Tokio do Warszawy przyleciało szesnaścioro polskich medalistów olimpijskich, w tym wszyscy złoci. Na warszawskim lotnisku im. Chopina powitano m.in. obchodzącą 8 sierpnia 36. urodziny Anitę Włodarczyk, trzykrotną z rzędu mistrzynię igrzysk w rzucie młotem.
Powitanie polskich medalistów olimpijskich na warszawskim Okęciu
Powitanie polskich medalistów olimpijskich na warszawskim Okęciu Foto: PAP/Piotr Nowak
  • Biało-Czerwoni zdobyli w Tokio 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych 
  • W niedzielę do kraju wrócili m.in. mistrzowie olimpijscy Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki, Dawid Tomala 
  • W Polsce są już też członkowie złotej i srebrnej sztafety 4x400 m, Patryk Dobek oraz żeglarki Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec 
  • W najbliższych dniach do kraju wrócą kolejni sportowcy, m.in. dwukrotna medalistka igrzysk w Tokio Karolina Naja 
baner serwis tokio.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Rawiczanie przyjechali do swojej idolki 

Znakomita zawodniczka nie ukrywała, że przeszła "długą drogę".

- To coś niesamowitego. Zapisałam się w historii światowej lekkiej atletyki, więc jest fajnie i zaczynam świętować - powiedziała Włodarczyk, której odśpiewano "100 lat".

"Rawicz wita Anitę" - to jeden z transparentów, które przywieźli ze sobą kibice do stolicy; Włodarczyk pochodzi z tego miasta w Wielkopolsce.


Posłuchaj
06:48 Ligęza Włodarczyk.mp3 Z Anitą Włodarczyk, która w Tokio zdobyła trzecie olimpijskie złoto, rozmawiał Mateusz Ligęza (IAR)

 

Nie zabrakło też występów muzycznych, gratulacji, kwiatów.

- Chciałbym wszystkim podziękować za tak liczne przybycie, za kibicowanie, trzymanie kciuków. Dziękuję, że jesteście z nami - dodał zwycięzca męskiego konkursu rzutu młotem Wojciech Nowicki.

Długa droga Tomali 

W IO w japońskiej stolicy Biało-Czerwoni zdobyli 14 medali - cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ 

Na najwyższym stopniu podium stanęli lekkoatleci: sztafeta mieszana 4x400 m (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk), Dawid Tomala w chodzie na 50 km oraz wspomniani Włodarczyk i Nowicki.

Posłuchaj
00:17 Tomala.mp3 Złoty medalista w chodzie na 50 kilometrów Dawid Tomala mówi, że udało mu się zapisać na kartach historii. (IAR)

 

Łącznie przedstawiciele "królowej sportu" wywalczyli dziewięć medali.

- Był taki moment na trasie, że nic się nie działo, więc trzeba było przyspieszyć. Anita mówiła, że przeszła długą drogę, a ja jeszcze dłuższą - 50 km i to po raz ostatni w życiu (w igrzyskach w Paryżu ten dystans ma zastąpić 35 km). Na kartach historii zostanę na zawsze. Bardzo wiele serducha w to włożyłem i mam nadzieję, że przysporzyłem wam wiele radości - stwierdził na stołecznym lotnisku Tomala.

Kibice nie pozwolili spać mistrzowi 

Za wspaniałe powitanie dziękował m.in. brązowy medalista w biegu na 800 m Patryk Dobek. - Cieszę się niezmiernie, że jestem w gronie polskich medalistów olimpijskich - mówił. 


Posłuchaj
00:20 Dobek.mp3 Za doping kibicom dziękował zdobywca brązowego medalu w biegu na 800 metrów Patryk Dobek. (IAR)

 

O spełnieniu sportowych marzeń w imieniu sztafety opowiadała Justyna Święty-Ersetic. Oprócz złota z ekipą mieszaną 4x400 m zdobyła też srebro srebro z Natalią Kaczmarek, Igą Baumgart-Witan, Małgorzatą Hołub-Kowalik i Anną Kiełbasińską (4x400 m).

- Zrobiłyśmy to razem, bez względu na to czy jedna biegła w eliminacjach, czy w finale - powiedziała Święty-Ersetic.


Posłuchaj
00:33 Święty Ersetic.mp3 Justyna Święty-Ersetic - zdobywczyni złotego medalu w sztafecie mieszanej 4x400m i srebrnego w sztafecie 4x400 kobiet twierdzi, że wraz z innymi sztafecistami i sztafecistkami spełnili swoje marzenia. (IAR)

 

Z kolei Duszyński mówił o... nieprzespanej nocy. - A to ze względu na odpisywanie na wszystkie wiadomości. Cieszę się, że nas wspieracie - zwrócił się do kibiców. - Wielkie zaskoczenie i przeżycie - opisywał olimpijski sukces.

Posłuchaj
00:26 Duszyński.mp3 Złoty medalista w sztafecie mieszanej 4x400 m Kajetan Duszyński mówi, że występ na igrzyskach był dla niego wielkim przeżyciem. (IAR)

 

Żeglarki też wróciły, kajakarki jeszcze nie 

Oprócz lekkoatletów, w niedzielę do Warszawy przyleciały też srebrne medalistki w żeglarskiej klasie 470 Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec.

- Mamy z Jolą duże doświadczenie i wiedziałyśmy, że nie odpuścimy do końca. Chciałybyśmy podziękować całemu środowisku żeglarskiemu, które wierzyło w nas od początku do końca. Dziękujemy wszystkim kibicom. Jesteśmy zmęczone fizycznie i psychicznie, bo nasze zawody trwały tydzień (...) - powiedziała Skrzypulec.

Posłuchaj
02:05 Andrejczyk.mp3 Złoty medalista w chodzie na 50 kilometrów Dawid Tomala mówi, że udało mu się zapisać na kartach historii. (IAR)

 

W najbliższych dniach do Polski wrócą ostatni z biało-czerwonych sportowców, w tym kajakarka Karolina Naja, która niosła polską flagę podczas niedzielnej ceremonii zamknięcia igrzysk. W Tokio zdobyła dwa medale, a łącznie ma cztery.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekazał 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.  

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

/empe 

Partnerzy

Partner

Zobacz także

Zobacz także