X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Hokej na trawie
Section06

Hokej na trawie

Hokej na trawie w wydaniu męskim pojawił się w programie igrzysk w 1908 roku w Londynie i - z przerwą w 1912 roku - obecny jest na nich do dziś. Kobiety zadebiutowały dopiero w 1980 roku w Moskwie.

Hokej na trawie jest jedną z najstarszych dyscyplin, nie tylko jeśli chodzi o igrzyska. Odkrycia, jakich dokonano w Egipcie, potwierdziły, że ta gra była znana już około 1200 lat przed pierwszą starożytną olimpiadą w Grecji (776 r p.n.e.). Uprawiany jest on zatem od ponad czterech tysięcy lat.

Różne odmiany tej gry były znane Persom, Arabom, Etiopczykom, Grekom i Rzymianom, a nawet amerykańskim szczepom indiańskim. W średniowieczu popularna była we Francji gra nazywana "hocquet". Zdaniem niektórych badaczy to właśnie ona dała początek dzisiejszemu hokejowi, także jeśli chodzi o nazwę.

Współczesna wersja hokeja na trawie powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i dopiero stamtąd rozprzestrzeniała się na inne kontynenty. I choć w starożytności był on znany w Indiach, to Brytyjczycy nauczyli tej gry Hindusów - jednych z dzisiejszych liderów dyscypliny.

Polscy laskarze pięciokrotnie wystąpili w igrzyskach. W 1952 roku w Helsinkach zajęli szóstą lokatę, w 1960 w Rzymie byli na 12. pozycji, w 1972 w Monachium na 11., a cztery lata później w Moskwie uzyskali najlepszy wynik, kończąc turniej na czwartym miejscu. W Sydney polska reprezentacja mężczyzn zajęła piątą lokatę w swojej grupie, a następnie w meczu o 12. uległa po dogrywce Malezji 2:3.

Polki mają znacznie skromniejszy bilans startów olimpijskich; występowały tylko raz - w debiucie tej dyscypliny w stolicy ówczesnego ZSRR (zajęły tam ostatnie, szóste miejsce).

W Tokio biało-czerwonych drużyn zabraknie.

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49