X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Karate
Section06

Karate

Karate, stanowiące mieszankę dawnych technik obronnych wojowników Królestwa Riukiu i chińskich sztuk walki, zadebiutuje w Tokio w programie igrzysk. Do rozdania wśród 80 zawodników będzie osiem kompletów medali, a zdobyć je będą mogli w dwóch odmianach - kata i kumite.

Karate wywodzi się z wyspy Okinawa, a popularyzacja w Japonii przypada na 20. ubiegłego wieku. Jak podaje Światowa Federacja Karate, obecnie notuje się 130 milionów entuzjastów tego sportu w prawie 200 krajach. Kluczową rolę w uwzględnieniu go w programie igrzysk odegrał premier Japonii Yoshihide Suga, który posiada czarny pas.

W kata zawodnik prezentuje ofensywne i defensywne ruchy przeciwko wyimaginowanemu przeciwnikowi. Oceniane są: szybkość, rytm, równowaga, ostrość i siła. Wybiera się spośród 102 form i w pojedynczym występie nie można powtórzyć żadnej z nich.

W kumite dwóch zawodników staje przeciwko siebie i zadaje sobie ciosy we wskazane obszary, za co otrzymują od jednego do trzech punktów.

Złote medale otrzymają jedna kobieta i jeden mężczyzna startujący w odmianie kata, a w drugiej wydzielone będą po trzy kategorie wagowe - do 55 kg, do 61 kg i powyżej 61 kg u kobiet oraz do 67 kg, do 75kg i powyżej 75 kg u mężczyzn.

Na olimpijski debiut polscy karatecy będą musieli jeszcze poczekać.

Rywalizacja toczyć się będzie w Nippon Budokan, obiekcie nazywanym duchowym domem tradycyjnych japońskich sztuk walki, który wybudowano w 1964 roku. Wówczas też o medale olimpijskie walczyli w nim judocy.

Przyszłość karate w programie igrzysk jest jednak niepewna - zabraknie go w Paryżu w 2024 roku

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49