X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Pięciobój nowoczesny
Section06

Pięciobój nowoczesny

Pięciobój nowoczesny to jedna z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, wymagająca od zawodników wszechstronnych umiejętności i utrzymania równej formy przez cały czas trwania rywalizacji, w pięciu bardzo różniących się konkurencjach.

Według legendy ta dyscyplina narodziła się w czasie trwającej w latach 1870-71 wojny francusko-pruskiej. Wysłany do Napoleona z wiadomością młody oficer francuski niespodziewanie napotkał mały oddział nieprzyjacielski. W walce, jaka wywiązała się pomiędzy nim a pruskimi żołnierzami, zabito mu konia. Oficer jednak dzięki celnemu oku i umiejętności posługiwania się szpadą wyrwał się z opresji i ścigany wpław pokonał rzekę, po czym pieszo dotarł do swego wodza.

Ta opowieść bardzo spodobała się baronowi Pierre'owi de Coubertainowi, który marzył o tym, by na czas igrzysk żołnierze nie walczyli ze sobą na frontach, lecz rywalizowali wyłącznie na sportowych arenach. Dlatego już na olimpiadzie w 1912 roku w Sztokholmie po raz pierwszy rozegrano zawody w pięcioboju.

Nazwa pięciobój nowoczesny została nadana tej dyscyplinie dla odróżnienia jej od pięcioboju lekkoatletycznego, który był już na olimpiadach w starożytnej Grecji. Miało to zapobiec wszelkim ewentualnym nieporozumieniom, a zarazem wyrażało szacunek dla tradycji antycznego sportu.

Przez wiele lat w tej dyscyplinie na olimpiadach rywalizowali wyłącznie mężczyźni, uważano bowiem, że jest to sport zbyt trudny dla kobiet. Dopiero na igrzyskach w Sydney na przełomie 20. i 21. wieku o medale ubiegały się także panie.

Przez kilka lat toczyły się wokół pięcioboju nowoczesnego spory na temat jego obecności na igrzyskach. Próbowano zamienić go na triathlon lub wycofać z programu. Ostatecznie ta dyscyplina pozostała wśród sportów olimpijskich, jednak od 1996 roku nie rozgrywa się konkurencji drużynowych.

Historia zawodów w pięcioboju nowoczesnym na igrzyskach jest długa; nie zawsze jednak były to chwalebne wydarzenia. Pierwszym sportowcem, którego przyłapano na dopingu w czasie igrzysk, był pięcioboista Szwed Hans-Gunnar Liljenvall. W 1968 roku w Meksyku w organizmie tego zawodnika wykryto obecność alkoholu. Sportowiec tłumaczył się, że przed zawodami wypił kilka piw, by uspokoić się przed konkurencją strzelecką.

W 2016 roku po raz pierwszy w igrzyskach pięciobój nowoczesny był rozgrywany w nowej formule. Wprawdzie rywalizuje się nadal w pięciu konkurencjach: pływaniu (200 m), szermierce (walka na szpady każdy z każdym), jeździe konnej (parkur z 12 przeszkodami), biegu przełajowym (3000 m) i strzelaniu, ale dwie ostatnie połączono ze sobą i zrobiono coś na kształt biathlonu. Zawodnicy w trakcie biegu mają przystanki na strzelanie.

W Rio de Janeiro na najniższym stopniu podium stanęła Oktawia Nowacka, a wcześniej biało-czerwoni cieszyli się z trzech złotych medali: w 1976 roku najlepszy był Janusz Peciak, a w 1992 roku w Barcelonie jego sukces powtórzył Arkadiusz Skrzypaszek, który triumfował również z kolegami w drużynie.

W Tokio Polskę reprezentować będą:
kobiety indywidualnie – Anna Maliszewska
mężczyźni indywidualnie – Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49