X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Żeglarstwo
Section06

Żeglarstwo

Żeglarstwo to jedna z dyscyplin, które do tej pory uważane są za sport elitarny, przeznaczony tylko dla nielicznych, mogących pozwolić sobie na znaczne wydatki.

Początki żeglarstwa sięgają XVII wieku i związane są z Holandią, która była wówczas prawdziwą potęgą morską. Kupcy tego kraju, by dostać się do zamorskich kolonii, musieli mieć odpowiednie środki transportu, którymi mogliby przewozić ładunki. Na ich prośbę szkutnicy niderlandzcy zaczęli budować mniejsze, lecz sprawniejsze łodzie, które mogły z łatwością uciec wielkim okrętom pirackim.

Stopniowo jachting zaczął być popularny w innych krajach. W Anglii został on rozpowszechniony przez króla Karola II, który przez pewien czas przebywał w Holandii i tam po raz pierwszy zetknął się z żeglarstwem jachtowym. On też według tradycji miał być pomysłodawcą pierwszych w historii regat. W 1662 roku między należącym do niego jachtem a łodzią księcia Yorku rozegrano wyścig na odcinku Greenwich-Gavesend. Był to rodzaj zakładu, który wygrał monarcha angielski i dzięki temu otrzymał 100 funtów.

W 1720 roku powstał w Irlandii pierwszy klub żeglarski - jeszcze bardzo ekskluzywny, bo liczący zaledwie 25 członków. W XVIII wieku zaczęto rozgrywać poważne regaty żeglarskie, np. o Puchar Cumberland (rywalizowano w nich w latach 1775-82). Zawody te były organizowane przez pierwszy powstały jachtklub angielski "Cumberland Fleet".

Jednakże dopiero następne stulecie przyniosło rozkwit jachtingu. W 1851 roku zorganizowano po raz pierwszy międzynarodowe regaty żeglarskie na dystansie 60 mil morskich wokół wyspy Wight, nazwane Hundread Guineas Cup. Wygrał je szkuner nowojorskiego jachtklubu "America". Ten sukces skłonił organizatorów do zmiany nazwy regat - od tej pory nazywa się je America's Cup.

Żeglarstwo miało być obecne na igrzyskach od samego początku. Miało być, gdyż ostatecznie do tego nie doszło. Złe warunki atmosferyczne panujące w czasie trwania olimpiady w Atenach spowodowały, że musiano odwołać wszystkie żeglarskie konkurencje.

Od 1900 roku żeglarstwo było obecne w każdych kolejnych igrzyskach (z wyjątkiem tych w St. Louis w 1904). Zmieniały i zmieniają się jednak poszczególne konkurencje, jakie rozgrywane są w olimpijskich regatach, a także klasy łódek, na jakich pływają zawodnicy. W 1908 roku próbowano nawet ścigać się łodziami motorowymi, jednakże ten pomysł szybko zarzucono.

W Tokio rozdanych zostanie 10 kompletów medali. Po raz pierwszy olimpijczycy ścigać będą się na jazdach wielokadłubowych, które zastąpią i taj najszybszą z dotychczasowych klasę Nacra.

W Tokio Polskę reprezentować będą:

RS:X kobiet – Zofia Noceti-Klepacka

Laser Radial kobiet – Magdalena Kwaśna

470 kobiet – Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar

49er kobiet – Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda

RS:X mężczyzn – Piotr Myszka

49er mężczyzn – Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49