X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Gimnastyka artystyczna
Section06

Gimnastyka artystyczna

Gimnastykę artystyczną uprawiają wyłącznie kobiety. Wywodzi się częściowo ze sportowej odmiany tej dyscypliny (nad obiema czuwa ta sama organizacja: Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna - FIG), jednakże nie ma ona tak bogatej tradycji olimpijskiej.

Po raz pierwszy znalazła się w programie igrzysk w 1984 roku w Los Angeles.

Podwaliny pod rozwój gimnastyki artystycznej stworzył szwajcarski pedagog i kompozytor Emil Jacques Delcroze. W 1879 roku otworzył szkołę, w której nauczano gimnastyki rytmicznej, mającej łączyć kształcenie uzdolnień ruchowych i muzycznych.

Jako samodzielna dyscyplina sportu rozwinęła się dopiero po drugiej wojnie światowej. W 1962 roku na Węgrzech odbyły się, pod patronatem narodowego związku, zawody gimnastyczne, które później uznano za pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w tej konkurencji.

Gimnastyczki w czasie ćwiczeń prezentują się na miękkim dywanie, którego powierzchnia wynosi 169 metrów kwadratowych. Przy akompaniamencie muzyki wykonują ćwiczenia dowolne i obowiązkowe z różnymi przyborami: maczugami, wstążką, piłką, skakanką i obręczą. Każda z tych konkurencji jest punktowana oddzielnie, a wyniki w nich osiągane liczą się do klasyfikacji wielobojowej. Do ostatecznego rezultatu zalicza się rezultaty czterech spośród pięciu ćwiczeń z przyborami gimnastycznymi.

Obok zawodów indywidualnych przeprowadza się także konkurencje zespołowe. Drużyny złożone z pięciu zawodniczek prezentują dwa ćwiczenia - jedno z wstążkami, drugie łączone - trzema parami maczug i dwoma obręczami. Od lat dominują zawodniczki z Europy Środkowej i Wschodniej. Polskie gimnastyczki nigdy nie zdobyły medalu olimpijskiego.

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49