X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Tenis ziemny
Section06

Tenis ziemny

Początków tenisa można by doszukiwać się jeszcze w starożytności. W Grecji, Rzymie, Egipcie, Persji czy Arabii bardzo popularna była gra z piłką, w której odnaleźć można było także elementy tej dyscypliny.

We wczesnym średniowieczu gra ta została zapomniana, ale podobno w X wieku francuski trubadur miał spopularyzować na dworze podobną zabawę. W wiekach XIV i XV nazywano ją "jeu de paume". W tym okresie przedostała się też przez Kanał la Manche do Szkocji, gdzie znana była jako "caitchspeel".

W wieku XIX zaczęły powstawać zręby nowoczesnego tenisa, a największy udział w stworzeniu jego podstaw mieli Brytyjczycy. W 1858 roku na Wyspach stworzono kort o kształcie i wymiarach zbliżonych do dzisiejszych, a podstawy regulaminowe stworzył major Winkfield, który po raz pierwszy zastosował punktację w gemie: 15, 30, 40. Około 1870 roku w tenisa zaczęto grać w Australii, a cztery lata później rozegrano pierwszy turniej w Stanach Zjednoczonych.

Tenis wszedł do programu pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach. Historycznym mistrzem olimpijskim w tej dyscyplinie został Irlandczyk - grający w barwach Wielkiej Brytanii - John Boland. Już w 1900 roku w Paryżu po raz pierwszy o medale walczyły panie.

Po kolejnych igrzyskach w Paryżu, w 1924 roku, tenis zniknął z programu olimpijskiego. Władze MKOl uznały bowiem, że występy zawodników otrzymujących pieniądze za grę nie mogą mieć miejsca w imprezie, której celem jest niekomercyjna rywalizacja sportowa.

Kibice tenisa musieli czekać ponad 60 lat - do 1988 roku - na przywrócenie tej dyscypliny do grona sportów olimpijskich. Decyzję o jej włączeniu do programu igrzysk w Seulu podjął przewodniczący MKOl Juan Antonio Samaranch, wyrażając jednocześnie zgodę na udział w zawodach olimpijskich tenisistów i tenisistek zrzeszonych w zawodowych federacjach Association Tennis Professionals (ATP) i Women's Tennis Association (WTA).

Począwszy od Seulu (1988) w igrzyskach brały udział gwiazdy światowego tenisa, a złote medale wywalczyli m.in. Niemka Steffi Graf (1988), Amerykanka Jennifer Capriati (1992), jej rodaczka Venus Williams (2000), a w 2012 roku w Londynie najlepsza była jej młodsza siostra Serena. U mężczyzn mistrzostwo olimpijskie zdobyli m.in. Szwajcar Marc Rosset, Amerykanin Andre Agassi, a w 2016 roku w Rio de Janeiro triumfował Brytyjczyk Andy Murray.

W Tokio Polskę reprezentować będą:

singiel kobiet – Iga Świątek, Magda Linette
singiel mężczyzn – Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak
debel kobiet – Magda Linette/Alicja Rosolska
debel mężczyzn – Hubert Hurkacz/Łukasz Kubot

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49