more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022: ile warte jest złoto olimpijskie? PKOl przedstawił wysokość nagród

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 10:27
PKOl poinformował, że wysokość nagród w przypadku wywalczenia medalu przez reprezentanta Polski w zimowych igrzyskach w Pekinie jest taka sama jak we wszystkich edycjach olimpijskich zmagań od 2012 roku. Złoto to 120 tysięcy złotych, srebro - 80 tys., a brąz - 50 tys.  
PKOl nie zmienia wysokości nagród za zdobycie medalu od igrzysk olimpijskich w 2012 roku
PKOl nie zmienia wysokości nagród za zdobycie medalu od igrzysk olimpijskich w 2012 rokuFoto: PAP/Jerzy Jakobsche

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie będą nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

PKOl nie zmienia zasad

Nagrody PKOl są takie same jak w przypadku igrzysk letnich w Londynie 2012, Rio de Janeiro 2016 i ubiegłorocznych w Tokio, a także zimowych w Soczi 2014 i Pjongczangu 2018. Nieco wcześniej, w Pekinie (2008) i Vancouver (2010), były wyższe - do 250-275 tys. złotych za olimpijski triumf.

Za złoty medal w konkurencji indywidualnej w Pekinie PKOl zamierza zapłacić 120 tys. złotych. Będzie to suma brutto i netto, bowiem nagrody PKOl zwolnione są od podatku od dochodów. Za srebro przewidziano 80 tys. zł, a za brąz – 50 tys.

W przypadku konkurencji zespołowych każdy sportowiec z drużyny otrzymać ma 75 proc. wartości nagrody indywidualnej. A zatem: 90 tys. zł za złoto, 60 tys. za srebro i 37,5 tys. za brąz.

Stosowne nagrody - 60 tys. złotych za złoto - trafią również do szkoleniowców polskich medalistów.

Ile warte jest złoto olimpijskie?

Nie zmieniły się również wysokości nagród za medale olimpijskie przyznawane przez ministra sportu. Te objęte są już podatkiem dochodowym i wynoszą: do 80,5 tys. zł brutto za złoto, do 57,5 zł za srebro i do 46 tys. za brąz. Co więcej – w przypadku konkurencji zespołowych nie obniża się stawki dla poszczególnych zawodników.

Dla porównania Fundusz Wspierania Sportowców w Niemczech ogłosił, że złoci medaliści otrzymają 20 tys. euro, srebrni - 15 tys., a brązowi - 10 tys. Zawodnicy, którzy zajmą miejsca od czwartego do ósmego, również mogą liczyć na nagrody - od 1,5 do 5 tys euro. Nie podano stawek w przypadku miejsc na podium w konkurencjach zespołowych.

W Niemczech po zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w południowokoreańskim Pjongczangu w 2018 roku, na nagrody przeznaczono łącznie ponad 750 tys. euro. Sportowcy z tego kraju zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 14 złotych, 10 srebrnych i siedem brązowych.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie potrwają w dniach 4-20 lutego 2022 roku.Polskie Radio w Pekinie

W Pekinie jest dziewięciu wysłanników Polskiego Radia: dziennikarze i jeden inżynier dźwięku i emisji. Są to reporterzy: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik - inżynier i realizator techniczny. Polskie Radio wspiera też korespondent Tomasz Sajewicz. Jako jedyny nadawca mamy możliwość relacji także spoza stref zamkniętych, mając jako jedyne polskie medium stałego korespondenta w ChRL.

Polskie Radio w stolicy Chin uruchomiło własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich.

Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.

Czytaj także: 

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu OlimpijskiegoPolskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także