more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022: Natalia Maliszewska zabrała głos. Wpis Polki porusza: nie wierzę już w igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 08:44
Po zamieszaniu związanym z wynikami testów na COVID-19 i zakazem startu w biegu na 500 metrów na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie liderka polskiej kadry w short tracku Natalia Maliszewska przyznała, że coś w niej umarło. "W nic już nie wierzę. W żadne testy. Żadne igrzyska" - napisała w mediach społecznościowych.
Natalia Maliszewska zabrała głos po wykluczeniu ze startu na 500 metrów
Natalia Maliszewska zabrała głos po wykluczeniu ze startu na 500 metrów Foto: PAP/Paweł Skraba

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Natalia Maliszewska miała pozytywny wynik testu na COVID-19 w ubiegłym tygodniu, po przylocie do Chin. W środę, po kilku dniach przebywania w izolacji, uzyskała po raz pierwszy negatywny wynik. Kolejne badanie było dodatnie, ale na granicy ujemnego, więc według procedur kolejny taki wynik oznaczałby pozwolenie na powrót do wioski olimpijskiej.

Test okazał się jednak pozytywny i wówczas stało się jasne, że 26-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok nie będzie mogła wystartować na 500 m, jej koronnym dystansie. Rywalizacja w tej konkurencji rozpoczęła się w sobotę.

"Nadzieja umarła..."

Jeszcze w piątek Polski Komitet Olimpijski poinformował jednak, że "dzięki działaniom i staraniom kierownictwa Polskiej Misji Olimpijskiej oraz PKOl" udało się doprowadzić do zwolnienia z izolacji triumfatorki Pucharu Świata w sezonie 2018/19, ale następnego dnia Polka znów miała pozytywny wynik i nie wystartowała w zawodach.

"Jest mi tak cholernie ciężko odezwać się i cokolwiek powiedzieć... Daję znać, że żyję, choć uważam, że coś we mnie wczoraj umarło. Od ponad tygodnia żyję w strachu... a te wahania nastrojów, płacz, który pozbawia mnie tchu, sprawiają, ze nie tylko ludzie wokół mnie się o mnie martwią. Ale ja sama. Wiem, ze dużo osób nie rozumie tej sytuacji. Testy pozytywne, negatywne, testy bliskie wyjścia z izolacji, nagle testy pozytywne z wynikami, które kwalifikują mnie do leżenia w szpitalu pod respiratorem. Później znowu dobre wyniki i szansa na warunkowe zwolnienie. Później totalna klapa. Brak możliwości... nadzieja umarła" - opisała Natalia Maliszewska we wpisie na Instagramie oraz na Twitterze.

"Ostatecznie w dzień startu o 3 w nocy ludzie wyciągają mnie z izolatki... Ta noc to był horror. Spałam w ubraniu, bo bałam się, ze ktoś za chwilę zabierze mnie znowu do izolatki. Przez zasłony wyglądałam tylko trochę. Jednym okiem, bo bałam się, ze mnie ktoś zobaczy. Później wielka nadzieja. Pakuję się na lodowisko, startuję! Rozpakowuję ubrania, rozwieszam strój... i nagle wiadomość, ze oni się jednak pomylili! Że jednak nie powinni wypuszczać mnie z izolatki! Że jednak jestem zagrożeniem! Że nie mogę wystartować. Muszę wracać jak najszybciej do wioski..." - relacjonowała.

Posłuchaj
02:12 Patrycja Maliszewska.mp3 - Wsparcie będzie nam potrzebne - przyznała Patrycja Maliszewska w rozmowie z Cezarym Gurjewem z Polskiego Radia (IAR)

 

"Nie wierzę w żadne testy"

"Ja też tego nie rozumiem. W nic już nie wierzę. W żadne testy. W żadne igrzyska. Jest to dla mnie jeden wielki ŻART. Mam nadzieję, że ten, kto tym steruje, nieźle się przy tym bawi... Mój mózg i moje serce więcej już nie zniosą. A WAM DZIĘKUJĘ. Do usłyszenia niedługo" - zakończyła Natalia Maliszewska.

Czytaj więcej: PEKIN 2022: DLACZEGO MALISZEWSKA NIE MOGŁA WYSTARTOWAĆ? NIEJASNE ZASADY MADE IN CHINA

W niedzielę Polka przeszła kolejny test.... był negatywny.


Posłuchaj
01:24 Konrad Niedźwiecki o trening Natalia Maliszewska.mp3 Maliszewska wczoraj nie mogła wystartować, dziś trenuje. - Dzisiejszy test był negatywny - mówi Konrad Niedźwiedzki w rozmowie z Cezarym Gurjewem (IAR)

 

Polka wywalczyła jeszcze kwalifikacje na dystansach 1000 i 1500 m oraz w sztafecie 3000 m i powinna móc wystartować w tych konkurencjach, jeśli na czas uzyska odpowiednie wyniki testów na COVID-19. Na oficjalnej stronie igrzysk jest jednak zgłoszona na razie tylko do sztafety.


Posłuchaj
02:26 O sytuacji Natalii Maliszewskiej z byłą reprezentantką Polski - Aidą Bellą rozmawiał Cezary Gurjew.mp3 O sytuacji Natalii Maliszewskiej z byłą reprezentantką Polski - Aidą Bellą rozmawiał Cezary Gurjew (IAR)

 

Start Maliszewskiej na 500 m był jedną z największych nadziei na medal Biało-Czerwonych w Pekinie. 26-letnia zawodniczka jest m.in. srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie, była druga w Nagoi, a w łącznej klasyfikacji uplasowała się na trzeciej pozycji.

Posłuchaj
00:50 Niedzwiedzki Maliszewska okoliczności test Pekin.mp3 Szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki opowiada, jakie były okoliczności przekazania złych informacji Natalii Maliszewskiej (IAR)

 

Czytaj także: 

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także