more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022: trudne warunki, specjalne kabiny i zamaskowana obsługa. Tak pracują dziennikarze na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 17:25
Dziennikarze towarzyszą sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Nie inaczej jest podczas trwających w Pekinie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Poniżej przedstawiamy kilka kadrów, które od kuchni obrazują warunki panujące na miejscu. Tegoroczną imprezę w pełni zdeterminowała trwająca pandemia i wynikające z niej obostrzenia.
Trudne warunki pracy dziennikarzy na igrzyskach w Pekinie
Trudne warunki pracy dziennikarzy na igrzyskach w PekinieFoto: Forum/Reuters/ALEKSANDRA SZMIGIEL

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Nasza ekipa liczy dziewięć osób, które praktycznie przez całe dnie relacjonują stan sportowych zmagań. Na miejscu pracują: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik - inżynier i realizator techniczny. Wspiera ich też nasz korespondent Tomasz Sajewicz.

Pekin 2022. Jakie warunki panują na miejscu?

Pracę dziennikarzy podczas tegorocznych igrzysk w pełni zdeterminowała trwająca pandemia COVID-19. W strefie dla mediów - podobnie jak w innych obszarach - obowiązuje zasada DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Restrykcje działają nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również na powietrzu.

PAP/TASS/Valery Sharifulin

Dziennikarze poruszają się w Pekinie nie tylko po arenach sportowych zmagań, ale w dużej mierze przebywają w strefie głównej centrum prasowego.

Forum/Xinhua News Agency/Chen Junqing

Reporterzy na miejscu mogą korzystać z bardzo nietypowo wyglądających stref relaksu, które są niewielkimi kabinami. Znajduje się w nich jedynie łóżko oraz niewielkiej wielkości biurko.

Forum/Reuters/ALEKSANDRA SZMIGIEL

Do relaksu służy również cześć restauracyjna. Obsługujący dziennikarzy kelner jest jednak dosyć nietypowo ubrany dla swojej profesji. Odziany jest on bowiem w pełen kombinezon ochronny, a nie tylko w samą maseczkę.

Jesteśmy nieliczni

Polskie Radio jest jedną z nielicznych radiofonii w Europie, które mają prawa do obecnego cyklu Igrzysk w latach 2022-2024 (zimowe IO w Pekinie 2022 i letnie IO w Paryżu 2024).

Polskie Radio wysyła dziennikarzy sportowych na Igrzyska Olimpijskie nieprzerwanie od IO w Berlinie w 1936 roku, kiedy to podczas zawodów pracowała czteroosobowa ekipa reporterów. Przypomnijmy - Polskie Radio miało swojego wysłannika również na IO w Los Angeles w 1984 roku, kiedy kraje tzw. bloku wschodniego zbojkotowały tę imprezę.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

jp

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także