more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022: Kamil Stoch wystąpi w kolejnych igrzyskach? "Koniec może być w Zakopanem"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:25
Zakończyła się już rywalizacja skoczków narciarskich podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Piąty start w imprezie czterolecia ma za sobą Kamil Stoch, wokół którego pojawiło się sporo informacji w kwestii ewentualnego zakończenia kariery. - Chcę robić to, co robię, dopóki mnie to będzie cieszyć, dopóki będę miał na to siłę i będę szczęśliwy - powiedział trzykrotny mistrz olimpijski w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP). 
Zimowe igrzyska w Pekinie były piątymi dla Kamila Stocha. W Chinach otarł się o podium na dużej skoczni, gdzie zajął czwarte miejsce
Zimowe igrzyska w Pekinie były piątymi dla Kamila Stocha. W Chinach otarł się o podium na dużej skoczni, gdzie zajął czwarte miejsceFoto: PAP/Grzegorz Momot

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Kamil Stoch: nie ustrzegłem się błędów

Kamil Stoch po raz piąty wystartował w zimowych igrzyskach. W Chinach jednak niedane było mu stanąć na podium, choć na dużej skoczni do ostatniego momentu liczył się w grze o medale. Polak nie ukrywał rozczarowanie po ostatnim konkursie indywidualnym w Zhangjiakou. 

- Nie wiem, czy mogę wyjechać zadowolony. Na pewno wyjeżdżam z poczuciem, że rzeczywiście zrobiłem wszystko, co mogłem. Oczywiście, nie ustrzegłem się błędów. Żal mi tych niewykorzystanych szans, bo miałem dwie, żeby osiągnąć sukces i zdobyć medal. Jednak te drugie skoki nie były tak dobre jak te pierwsze - powiedział w rozmowie z PAP. 

Najbardziej utytułowany skoczek w polskiej kadrze przyznał, że to były trudne igrzyska w porównaniu z poprzednimi na których startował. Do tego odbywają się w reżimie sanitarnym, który nie sprzyja aurze olimpijskiej rywalizacji. 

- Każde igrzyska miały w sobie jakąś trudność i coś, z czym musiałem się zmierzyć. Tegoroczne były bardzo trudne pod tym względem, że wcześniej było bardzo dużo przeszkód, które musiałem pokonać. Przyjechałem tutaj oczywiście z ogromną wiarą i chęcią walki, ale bez takiej pewności, że wszystko jest we właściwym miejscu. Dopiero poczułem to na zawodach, a to czasem jest już trochę za późno - zaznaczył. 

Kamil Stoch bez medalu. "Sukcesy są efektem pracy"

- Zawsze moją ambicją jest skakać coraz lepiej, coraz dalej, coraz ładniej. To jest wystarczająca motywacja do tego, żeby się rozwijać. Sukcesy są efektem pracy, którą wykonuję. Można się nastawić na konkretny cel, na konkretną imprezę, ale co będzie, jeśli tam nie wyjdzie? Jeżeli wydarzy się coś nieoczekiwanego, niekoniecznie zależnego ode mnie, a uniemożliwi mi osiągnięcie sukcesu? Lepiej myśleć o swoim rozwoju i najlepszych możliwych skokach - przyznał Kamil Stoch, który chce jeszcze w tym sezonie PŚ pokazać się z jak najlepszej strony. 

Teraz po zawodach w Chinach Polaków czekają zmagania w PŚ. Kolejnym przystankiem w kalendarzu jest fińskie Lahti w dniach 25-27 lutego. 

"Koniec może być z Zakopanem"

Stoch ma obecnie 34 lata, a kolejne igrzyska odbędą się w 2026 roku w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo. Jego pierwszymi były te w Turynie w 2006 roku. Wciąż nie wiadomo, ile jeszcze potrwa sportowa kariera polskiej legendy skoków. 

- Początek był w Zakopanem, to i koniec może być w Zakopanem. Tam stawiałem pierwsze kroki na skoczni, tam pierwszy raz wystartowałem w konkursie Pucharu Świata i tam pierwszy raz takie zawody wygrałem. Ale nie chcę myśleć w ten sposób, zakładać niczego z góry. To tworzy bariery, a ja nie chcę sobie stawiać żadnych granic. Chcę robić to, co robię, dopóki mnie to będzie cieszyć, dopóki będę miał na to siłę i będę szczęśliwy. Mam też świadomość, że zawsze może wydarzyć się po drodze coś, co może być totalnie ode mnie niezależne, a uniemożliwi mi dalszą karierę - dodał. 

Kamil Stoch ma w swoim dorobku trzy złote medale [dwa z Soczi i jeden z Pjongczangu] i jeden brązowy [Pjongczang]. 

Reprezentację Polski w skokach na igrzyskach w Pekinie tworzyli: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Paweł Wąsek. 

Posłuchaj
04:51 Rozmowa z Kamilem Stochem po drużynówce do Magazynu w PR24 - 14.02.2022.mp3 "Cały czas wierzę, że można zrobić coś więcej". Kamil Stoch wywozi z Pekinu bagaż cennego doświadczenia (PR1)

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zakończą się 20 lutego 2022 roku.

Polskie Radio w Pekinie

W Pekinie jest dziewięciu wysłanników Polskiego Radia: dziennikarze i jeden inżynier dźwięku i emisji. Są to reporterzy: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik - inżynier i realizator techniczny. Polskie Radio wspiera też korespondent Tomasz Sajewicz. Jako jedyny nadawca możemy zdawać relacje także spoza stref zamkniętych, jako jedyni w Polsce mamy stałego korespondenta w ChRL.

Polskie Radio w stolicy Chin uruchomiło własne studio nadawcze, a reporterzy komentują rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich. 

Czytaj także: 

Иллюстративное фото

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także