more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022: Polscy skoczkowie wrócili do kraju. "Pokazaliśmy ducha walki"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 06:46
Polscy skoczkowie narciarscy w środę wieczorem wrócili do Polski po występie na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Dawid Kubacki, który jako jedyny zdołał wywalczyć medal, przyznał, że "cała drużyna pokazała ducha walki".
Dawid Kubacki po powrocie do Polski z igrzysk olimpijskich z Pekinu przyznał, że jego brązowy medal był wynagrodzeniem ciężkiej pracy
Dawid Kubacki po powrocie do Polski z igrzysk olimpijskich z Pekinu przyznał, że jego brązowy medal był wynagrodzeniem ciężkiej pracyFoto: PAP/Piotr Nowak

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Na lotnisku Chopina w Warszawie odbyło się krótkie powitanie, podczas którego Kubacki odebrał podziękowania od przedstawicieli Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz sponsorów PKOl i reprezentacji olimpijskiej.

- Myślę, że ten medal to wspaniałe wynagrodzenie ciężkiej pracy, którą wykonujemy przez cały rok. Początek sezonu nie wyglądał tak jak byśmy chcieli, ale mimo wszystko każdy z nas włożył bardzo dużo pracy w to, by wrócić na dobre tory. Wydaje mi się, że całą drużyną pokazaliśmy ducha walki i to naprawdę cieszy - przyznał zawodnik.

Jego brązowy medal to jedyny sukces podopiecznych Michala Dolezala na skoczni w Zhangjiakou (tam odbywała się rywalizacja), choć na uwagę zasługuje też m.in. czwarte miejsce Kamila Stocha na dużym obiekcie.

Natomiast w konkursie drużynowym biało-czerwoni nie dali rady nawiązać skutecznej walki z najlepszymi - zajęli szóstą pozycję.

- Medal olimpijski to najlepsza pamiątka dla każdego sportowca. Żałujemy, że nie udało nam się przywieźć ich więcej - przyznał Stoch, podkreślając, że Kubacki zdecydowanie zasłużył na swój sukces.

Do Polski wrócili również pozostali skoczkowie - Piotr Żyła, Stefan Hula oraz Paweł Wąsek. Całej drużynie w imieniu PKOl pogratulował Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

- Uważam, że wyniki, które ci zawodnicy osiągnęli w Pekinie, są bardzo satysfakcjonujące. Chciałbym w tym miejscu pogratulować chłopakom oraz całemu zespołowi. Jestem z was dumny, ponieważ wiem, że zrobiliście wszystko, co w waszej mocy - powiedział Tajner.

Posłuchaj
00:30 stoch.mp3 Kamil Stoch żałuje, że tym razem nie udało się stanąć na podium (IAR)
00:32 kubacki.mp3 Dawid Kubacki przyznał,, że do ostatniej chwili nie był pewien, czy w ogóle znajdzie się w kadrze na igrzyska (IAR)
  

Po zakończeniu powitania polscy skoczkowie udali się w dalszą podróż do Krakowa i swoich domów.

W igrzyskach wystartuje blisko 3 000 sportowców z 91 krajów. Do 20 lutego będą walczyć o 109 kompletów medali w 15 dyscyplinach. Reprezentacja Polski liczy 57 zawodników.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie potrwają w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

W Pekinie jest dziewięciu wysłanników Polskiego Radia: dziennikarze i jeden inżynier dźwięku i emisji. Są to reporterzy: Sylwia Urban, Rafał Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik - inżynier i realizator techniczny. Polskie Radio wspiera też korespondent Tomasz Sajewicz. Jako jedyny nadawca mamy możliwość relacji także spoza stref zamkniętych, mając jako jedyne polskie medium stałego korespondenta w ChRL.

Polskie Radio w stolicy Chin uruchomiło własne studio nadawcze, a reporterzy komentują rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich. 

Czytaj także: 

Иллюстративное фото

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także