more_horiz
Pekin 2022

Pekin 2022. Sajewicz za Wielkim Murem: Maliszewska krytykuje igrzyska, chińscy internauci krytykują Maliszewską

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:08
W chińskim serwisie Weibo, który jest lokalnym odpowiednikiem Twittera, krytyka internautów dosięgła też polską zawodniczkę Natalię Maliszewską, która z powodu pozytywnych wyników testów na koronawirusa w niedzielę nie mogła uczestniczyć w zawodach short tracku na jej koronnym dystansie 500 metrów.
Natalia Maliszewska trudne dni w Pekinie ma już za sobą? Polka ze spokojem i chłodną głową - wygrała swój bieg eliminacyjny na dystansie 1000 m
Natalia Maliszewska trudne dni w Pekinie ma już za sobą? Polka ze spokojem i chłodną głową - wygrała swój bieg eliminacyjny na dystansie 1000 m Foto: Agencja Forum/ALEKSANDRA SZMIGIEL

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie >>> pekin2022.polskieradio24.pl

W chińskim serwisie Weibo, który jest lokalnym odpowiednikiem Twittera, krytyka internautów dosięgła też polską zawodniczkę Natalię Maliszewską, która z powodu pozytywnych wyników testów na koronawirusa, w niedzielę nie mogła uczestniczyć w zawodach short tracku na jej koronnym dystansie 500 metrów.

Zawodniczka przeżywała trudne chwile, a niepewnością i rozgoryczeniem z powodu sytuacji podzieliła się w mediach społecznościowych. Dla większości internautów to był powód do wsparcia polskiej zawodniczki, której do ostatniej chwili przed niedzielnymi zawodami dawano nadzieję na start, po tym jak z izolacji trafiła do wioski olimpijskiej.

W "chińskich realiach" igrzysk, które "muszą" się wszystkim podobać, nie wszyscy z empatią podeszli do szczerego wyznania polskiej zawodniczki.

Ponad tysiąc osób polubiło wpis krytyczny wobec polskiej łyżwiarki.

"Izolacja, dzięki której masz być bezpieczna, to 'horror', a pozytywny wynik testu nim nie jest? Powiem ci, czym jest horror. Prawdziwy horror to kiedy ktoś umiera na Covid. W Polsce ten horror zdarzył się 106 607 razy i wydarza się dziesiątki tysięcy razy każdego dnia na całym świecie. Wiesz, co jest najstraszniejsze? Nie być izolowaną, nie nosić maski ochronnej i pozwalać na zakażanie innych, wiedząc, że masz pozytywny wynik testu" - napisała jedna z internautek.

 

Tweet w chińskiej sieci 

Choć pod wpisem rozgorzała dyskusja krytyczna wobec polskiej zawodniczki, to i tak jest to zaledwie promil hejtu, jaki dotknął chińską zawodniczkę Zhu Yi po dwukrotnym upadku na zawodach (o czym pisałem wczoraj, więcej tutaj)

Na szczęście słowa wsparcia skierowała do Natalii Maliszewskiej chińska łyżwiarka, specjalizująca się w short-tracku Sun Linlin. Złota medalistka z Vancouver wie, co dla sportowca oznacza taka sytuacja.

"Nie wiem, czy zauważyliście, ale w wysoce konkurencyjnych zawodach kobiet na 500 m w short tracku zabrakło Natalii Maliszewskiej, która w tym sezonie jest trzecią zawodniczką na świecie. Od przyjazdu do Chin przebywa na kwarantannie ze względu na pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Po dwóch negatywnych testach przybyła (w niedzielę) na zawody, ale w nich nie wystartowała. Przykro mi z tego powodu. To jest coś, czego nie chcielibyśmy zobaczyć. Po ciężkiej czteroletniej pracy, na koniec nie mogła sięgnąć po olimpijskie marzenie".


Tweet w chińskiej sieci 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie już teraz pokazały, że jakakolwiek krytyka pod adresem organizatorów czy warunków przez chińskich internautów odbierana jest bardzo emocjonalnie jako… krytyka Chin. Bo igrzyska olimpijskie w Pekinie, w przeciwieństwie do startujących w nich sportowców, z założenia skazane są na sukces.


Tomasz Sajewicz, Polskie Radio, Pekin

Polskie Radio w stolicy Chin uruchomiło własne studio nadawcze, a reporterzy komentują rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich.

Czytaj także: 

Иллюстративное фото

więcej

arrow_forward

Zobacz także

Zobacz także