"Katyńskie biografie". Zapis wspomnień
Od Wielkiej Soboty w Polskim Radiu "Katyńskie biografie". 3-minutowe audycje, nadawane przez 43 dni, są zapisem wspomnień krewnych Polaków zamordowanych w 1940 roku.
2010-04-03, 11:04
Ich autorami są dziennikarze Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy spotykali się z rodzinami ofiar Katynia, nagrywali ich rozmowy i wspomnienia. Witold Banach podkreśla, że cykl ma być hołdem oddanym 22 tysiącom Polaków zamordowanych z rozkazu Stalina na wiosnę 1940 roku. Pokazuje też, co działo się z krewnymi zabitych oficerów już po wojnie. Wspominają oni, że w okresie PRL-u nie mogli mówić o zbrodni katyńskiej. Na koniec każdego odcinka wyznają, co dziś czują do tych, którzy zamordowali ich najbliższych.
Edyta Poźniak dodaje, że każdy odcinek powstał na podstawie wielogodzinnych trudnych- zarówno dla dziennikarzy, jak i rodzin ofiar- rozmów z najbliższymi zamordowanych oficerów.
Najbardziej bolesne są te z osobami, które urodziły się tuż przed aresztowaniem swych ojców, więc niemal ich nie znały. Edyta Poźniak zwraca uwagę, że wiele osób występujących w "Katyńskich biografiach" dopiero w latach 90. mogło zobaczyć miejsce pochówku swych krewnych. Wielu z nich z Katynia przywiozło grudki ziemi czy dębowe liście. Traktują je jak relikwie.
We wrześniu 1939 roku 22 tysiące polskich jeńców trafiło do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Polscy oficerowie, policjanci, naukowcy, urzędnicy zostali osadzeni w kilku obozach na terenie Związku Radzieckiego. 5 marca 1940 roku Stalin i najściślejsze dowództwo bolszewickiej partii podpisało rozkaz o wymordowaniu polskich jeńców. Od 4 kwietnia do 16 maja 1940 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzeliwali Polaków, grzebiąc ich w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Polaków zbijano strzałem w tył głowy.
Cykl "Katyńskie biografie" codziennie od dziś w Programie I Polskiego Radia o 18.39. W serwisie Informacyjnej Agencji Radiowej- kolejne odcinki będą dostępne od 19.00.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA