Politycy o represjach na Białorusi

Politycy opozycji, goszczący w Salonie Politycznym Trójki, skrytykowali politykę polskiego rządu wobec władz na Białorusi. Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w piątek w Warszawie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Martynauem.

2010-02-13, 09:58

Politycy o represjach na Białorusi
Paweł Kowal, fot. Jakub Szymczuk

W Salonie Politycznym Trójki prezydencki minister Władysław Stasiak zauważył, że polski rząd chce budować kontakty z Mińskiem na dialogu, jednocześnie jednak nie stawia białoruskim władzom żadnych warunków. W ten sposób reżim prezydenta Łukaszenki otrzymuje - jego zdaniem - sygnał, że wszystko mu wolno.

 

 

 

Władysław Stasiak podkreślił, że nasze władze powinny budować kontakty z Białorusinami, mając na względzie politykę Mińska wobec polskiej mniejszości w tym kraju. Jego zdaniem, na razie nie można mówić o tym, że wczorajsza rozmowa ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi przyniosła jakieś efekty. Minister Stasiak zwrócił uwagę, że zatrzymanie w tym samym czasie, kiedy odbywało się spotkanie, działacza Związku Polaków na Białorusi ęłęóMieczysława Jaśkiewicza, miało wszeklie cechy politycznej demonstracji.

REKLAMA

Europoseł Paweł Kowal z PiS powiedział że polityka polskiego rządu wobec Białorusi jest niekonsekwentna. Jego zdaniem nawet władze w Mińsku nie wiedzą dokładnie, jakie jest nasze stanowisko w konkretnych kwestiach. Eurodeputowany zwrócił uwagę, że polska dyplomacja kształtuje swoje stanowisko tak, by zyskać poparcie opinii publicznej.

 

 

 

Paweł Kowal podkreślił, że po zawieszeniu sankcji wobec Białorusi nasiliły się represje wobec polskiej mniejszości.

REKLAMA

Także Ryszard Kalisz z SLD uważa, że polityka Polski i Unii Europejskiej wobec Białorusi jest zupełnie nieskuteczna. Zdaniem posła, działania naszych władz powinny się skoncentrować na wsparciu polskiej mniejszości w tym kraju Jego zdaniem, zawieszenie sankcji wobec Białorusi było błędem.

 

 

 

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski zwrócił uwagę, że nasza dyplomacja ponosi porażkę w obronie interesów polskiej mniejszości nie tylko na Białorusi, lecz także w innych krajach na Wschodzie - na przykład na Litwie. Jarosław Kalinowski uważa, że Aleksander Łukaszenka sprawdza, na ile może sobie pozwolić w swojej polityce wewnętrznej i wobec polskiej mniejszości na Białorusi.

REKLAMA

 

 

 

Natomiast Jarosław Gowin z PO jest przekonany, że kurs, obrany przez ministra Radosława Sikorskiego wobec Białorusi jest słuszny. Poseł zwrócił uwagę, że ta polityka opiera się na rozmowach i podkreślaniu konieczności demokratyzacji w tym kraju.

 

REKLAMA

 

Jarosław Gowin przypomniał, że sankcje wobec Białorusi nie zostały zlikwidowane, a tylko zawieszone.

Informacyjna Agencja Radiowa dowiedziała się nieoficjalnie, że podczas wczorajszego spotkania z Siarhiejem Martynauem szef polskiego MSZ nie wykluczył możliwości zniesienia zakazu wjazdu białoruskich władz na terytorium Unii Europejskiej. Warunkiem byłoby m.in. zaprzestanie represji wobec mniejszości narodowych na Białorusi.

W czasie rozmowy w Warszawie Radosław Sikorski przekazał Siarhiejowi Martynauowi dokument z propozycjami unijnych ułatwień w zamian za obranie przez Białoruś proeuropejskiego kursu. Chodzi m.in. o poszanowanie praw mniejszości narodowych, w tym Związku Polaków na Białorusi.

REKLAMA

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej