"Rośnie akceptacja dla transplantacji"
"Nagłośniony przypadek przeszczepu wątroby u 6-latka przyczyni się do zwiększenia naszej świadomości tym zakresie".
2010-08-24, 09:19
Zastępca kierownika Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka profesor Joanna Pawłowska ma nadzieję, że nagłośniony przypadek przeszczepu wątroby u 6-letniego Tomka przyczyni się do zwiększenia naszej świadomości tym zakresie.
W rozmowie z Sygnałami Dnia profesor Pawłowska podała przykład kraju, w którym tego rodzaju rewolucja w mentalności już się dokonała.
6-letni Tomek, któremu przeszczepiono wątrobę w Centrum Zdrowia Dziecka, przejdzie dziś operację zamknięcia powłok brzusznych. Lekarze zapewniają, że jego stan się poprawia. Chłopiec lepiej oddycha. Także inne narządy zaczynają coraz lepiej funkcjonować, w tym przeszczepiona wątroba.
Dziecko reaguje na bodźce, ale nie ma jeszcze z nim kontaktu. 6-letni Tomek przeszedł operację przeszczepu wątroby we wtorek 17 sierpnia. Po zatruciu muchomorem była to dla niego jedyna szansa na przeżycie. Chłopiec przez tydzień czekał na dawcę. Zabieg został przeprowadzony w dziewiątej dobie po zjedzeniu muchomora - dosłownie w ostatniej chwili. Dawcą jest 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku.
Uwaga z paracetamolem
Profesor Joanna Pawłowska z Centrum Zdrowia Dziecka przestrzega przed bezrefleksyjnym przyjmowaniem leków, zwłaszcza przeciwbólowych. Gość Sygnałów Dnia zwraca uwagę, że skutki przedawkowania takich środków, jak popularny przeciwbólowy lek paracetamol, mogą być bardzo poważne.
REKLAMA
Zastępca kierownika Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka zaznacza, że Polacy często nie zwracają uwagi na skład preparatów przeciwbólowych, które zażywają i zdarza się, że przyjmują jeden lek w kilku postaciach - co jest groźne dla zdrowia. W przypadku paracetamolu może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby.
Profesor Pawłowska tłumaczy, że przedawkowanie paracetamolu jest o tyle niebezpieczne, że lek ten prędko się wchłania. Dodatkowo objawy zatrucia występują - podobnie jak w przypadku zatrucia grzybami - po dobie lub dwóch, a ciężkie objawy nawet po trzech dobach, kiedy detoksykacja jest utrudniona. Działanie toksyczne kumuluje się w przypadku spożywania alkoholu. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii od przedawkowania paracetamolu umiera rocznie kilkaset osób.
Polecane
REKLAMA