Coraz większy postęp w leczeniu raka

2011-02-23, 09:26

Coraz większy postęp w leczeniu raka
Profesor Witold Zatoński w studiu radiowej Jedynki. Foto: fot: Wojciech Kusiński/PR

Rocznie na raka piersi zapada w Polsce 12 tysięcy kobiet.

Posłuchaj

Witold Zatoński: rak stał się chorobą przewlekłą
+
Dodaj do playlisty

Obecnie choruje na niego 60 tysięcy pacjentek - powiedział profesor Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu. Zdaniem onkologa, jest jednak znaczny postęp w leczeniu tego typu nowotworów.

O 4 - 5 tysięcy spadła rocznie liczba zachorowań na raka płuc. Zdaniem profesora Zatońskiego, ma to ścisły związek z tym, że coraz więcej osób rzuca palenie papierosów. Onkolog zwrócił uwagę, że wiele pod tym względem zależy od nas samych.

Profesor Zatoński przyznał, że w niektórych częściach Polski na nowotwory umiera więcej osób. Zdaniem onkologa, należy dołożyć starań, by usunąć te różnice w poziomie diagnostyki i leczenia nowotworów na terenie kraju.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów mężczyźni najczęściej chorują na raka płuca - 21,5 procent, gruczołu krokowego - 12,5 procent i jelita grubego 12 procent. Natomiast u kobiet najczęściej jest rejestrowany są nowotwory piersi - 22 procent, jelita grubego - 10 procent, płuca - 8 procent i trzonu macicy - 7 procent, szyjki macicy 5 procent i jajnika - 5 procent.

Więcej w Jedynce >>>

IAR, sm

Polecane

Wróć do strony głównej