„Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Szefowie parlamentów Polski i Niemiec rozmawiali nt. upamiętnienia wysiedleń
Nie tylko szefowie rządów, ale również parlamentów Polski i Niemiec, rozmawiali ostatnio na temat upamiętnienia wysiedleń i roli, jaką w tym projekcie ma odgrywać Erika Steinbach.
2009-03-02, 08:50
Nie tylko szefowie rządów, ale również parlamentów Polski i Niemiec, rozmawiali ostatnio na temat upamiętnienia wysiedleń i roli, jaką w tym projekcie ma odgrywać Erika Steinbach. Jak informuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, do rozmowy marszałka Sejmu z przewodniczącym Bundestagu doszło przy okazji konferencji szefów parlamentów europejskich w miniony czwartek w Paryżu.
Norbert Lammert powiedział dziennikowi, że przestrzegł Marszałka Komorowskiego przed, jak to określił, demonizowaniem Eriki Steinbach w Polsce. Przewodniczący Bundestagu zaznaczył, że przez dłuższy czas była szansa na rozwiązanie problemu obecności Steinbach w radzie fundacji poświęconej wysiedleniom po ciuchu, co, jego zdaniem, leżało również w interesie Polski.
Jednak po wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego, który porównał Steinbach do negującego Holokaust biskupa Williamsona, ten temat stał się „próbą sił”, w której trudno ustąpić każdej ze stron. Szef Bundestagu ostrzegł, że obecnie wywieranie presji na Erikę Steinbach utrudnia jej i Związkowi Wypędzonych ewentualną rezygnację z miejsca w radzie fundacji.
Według Lammerta, który zrelacjonował rozmowę „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Bronisław Komorowski nie zaprzeczył, że „demonizowanie Eriki Steinbach jest przesadne”. Marszałek Sejmu miał jednak zaznaczyć, że jest ona symbolem „wszystkiego, czego Polacy nie lubią w Niemczech”.
REKLAMA
REKLAMA