Niemiecka prasa: Polska nie włączy się w prace nad placówką poświęconą powojennym wysiedleniom Niemców

Sugeruje to również pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską.

2008-02-01, 12:55

Niemiecka prasa: Polska nie włączy się w prace nad placówką poświęconą powojennym wysiedleniom Niemców

Polska nie włączy się w prace nad powstającą w Berlinie placówką poświęconą powojennym przymusowym wysiedleniom Niemców - twierdzi niemiecka prasa. Sugeruje to również pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską.

Gesine Schwan podkreśliła w wywiadzie dla dziennika „Maerkische Oderzeitung”, że placówka, zwana w Niemczech „widocznym znakiem” poświęconym wypędzeniom, nie nadaje się na polsko-niemiecki projekt służący pojednaniu. Szansę współpracy obu rządów widzi natomiast w europejskiej sieci „Pamięć i Solidarność”. Schwan uważa, że w jej ramach oba kraje mogłyby pracować nad utworzeniem proponowanego przez premiera Tuska muzeum drugiej wojny światowej w Gdańsku.

Także „Frankfurter Allgemeine Zeitung” jest zdania, że polski gabinet nie przyjmie propozycji Berlina, aby uczestniczyć w pracach nad „widocznym znakiem”. Powołując się na kręgi zbliżone do rządu, frankfurcki dziennik twierdzi, że Polska zachowa dystans wobec placówki. Powstrzyma się jednocześnie od jej zdecydowanej krytyki.

W najbliższy wtorek niemiecka delegacja przyjedzie do Warszawy, aby przedstawić polskiemu rządowi dokładną koncepcję centrum, które ma w Berlinie upamiętniać wypędzenia

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej