"FTD": Tarcza miała być dla krajów Europy wschodniej gwarancją bezpieczeństwa.

Niemieccy komentatorzy z zadowoleniem przyjęli decyzję amerykańskiej administracji o zmianie planów dotyczących systemu obrony przeciwrakietowej.

2009-09-18, 11:18

"FTD": Tarcza miała być dla krajów Europy wschodniej gwarancją bezpieczeństwa.

Niemieccy komentatorzy z zadowoleniem przyjęli decyzję amerykańskiej administracji o zmianie planów dotyczących systemu obrony przeciwrakietowej. Media informują też o rozczarowaniu, z jakim decyzja ta spotkała się w Polsce i innych krajach naszego regionu.

„Süddeutsche Zeitung” uważa, że największym wyzwaniem dla prezydenta Obamy będzie przekonanie sojuszników na wschodzie Europy, że jego decyzja nie oznacza ugięcia się pod naciskiem Rosji. W tych krajach - pisze dziennik - istnieje obawa, że rezygnacja z budowy tarczy zostanie w Moskwie odczytana jako oznaka słabości i zachęta do tego, aby rosyjskie interesy forsować za pomocą czołgów, tak jak stało się to w Gruzji.

Według „Financial Times Deutschland”, tarcza antyrakietowa miała być dla krajów Europy wschodniej gwarancją bezpieczeństwa. To, że Amerykanie chcą ją zastąpić rakietami krótkiego i średniego zasięgu, to dla nich sensowniejsza i tańsza alternatywa. „Polityczna cena tej decyzji, sądząc po pierwszych reakcjach z Polski, może być jednak wysoka” - napisano w niemieckim wydaniu „Financial Timesa”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze z kolei, że dla krajów naszego regionu sprawa tarczy może być nauczką. W przyszłości dobrze przemyślą, czy warto w tak kontrowersyjnych kwestiach szukać ścisłego sojuszu z Amerykanami i podejmować ryzyko”.

REKLAMA

A „Berliner Zeitung” twierdzi, że rządy w Warszawie i Pradze mogą amerykańską decyzję uznać za lekceważenie, ale przynajmniej nie będą musiały budować tarczy wbrew woli własnych społeczeństw.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej