Naukowcy wyhodują świnię, która będzie dawcą organów dla człowieka

2011-01-24, 06:02

Naukowcy wyhodują świnię, która będzie dawcą organów dla człowieka
. Foto: fot. Jim Champion/Wikimedia Commons/CC

Jednym z głównych problemów transplantologii jest brak narządów do przeszczepów.

Naukowcy próbują rozwiązać ten problem na trzy sposoby: konstruując sztuczne narządy, prowadząc badania nad wyhodowaniem organów z komórek macierzystych lub modyfikują genetycznie świnie. Jest to możliwe, bo DNA świni jest w 94 proc. zgodne z DNA człowieka - informuje "Dziennik Polski".

Tylko małpy mają materiał genetyczny bardziej zbliżony do człowieka, bo jest on w 98 proc. analogiczny do ludzkiego. Zaletą trzody chlewnej jest jednak wielkość organów i wydolność fizjologiczna, porównywalna do człowieka. Świnie szybko się rozmnażają i stosunkowo łatwo poddają się modyfikacjom genetycznym.

Celem jest wyhodowanie świni, która będzie miała wiele genów obniżających barierę immunologiczną świnia-człowiek. Prosiak z numerem 252 z wyglądu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ma takie same różowe uszy, ryjek i czarne oczy jak jego rodzeństwo. Dopiero kilka tygodni temu badania molekularne potwierdziły jego wyjątkowość. Jako jedyny jest nosicielem genu, który zmniejsza różnicę immunologiczną między świnią a człowiekiem, czyli ogranicza reakcję odrzutu przeszczepionego narządu.

Jeśli uda się pokonać barierę immunologiczną i wykluczyć ryzyko zarażenia człowieka świńskimi patogenami, jest szansa na pozyskanie komórek, tkanek i narządów do transplantacji u człowieka. Wątroba, nerki czy serce świni mogłyby ratować życie wielu pacjentom. Tkanki chrzęstne i kostne mogłyby posłużyć do rekonstrukcji rozległych ubytków kostnych, a skóra świni jako opatrunek biotechnologiczny.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej