X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zamieszanie wokół spotkania opłatkowego w ratuszu. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 10:58
Według warszawskiej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej spotkanie opłatkowe z kapłanem katolickim, modlitwą i odczytaniem Ewangelii, nie powinno mieć miejsca w stołecznym ratuszu, bo "władze muszą być bezstronne w sprawach światopoglądowych". W Polskim Radiu 24 komentarze przedstawicieli najważniejszych ugrupowań politycznych.
Audio
  • 23.12.18 7x24: Czesław Mroczek, Karol Karski, Tomasz Rzymkowski, Paweł Bejda, Sławomir Potapowicz i Zbigniew Gryglas
O wydarzeniach politycznych tygodnia rozmawiali przedstawiciele najważniejszych ugrupowań
O wydarzeniach politycznych tygodnia rozmawiali przedstawiciele najważniejszych ugrupowań Foto: PR24

Przewodnicząca komisji kultury Rady Warszawy wypowiedziała się w telewizji TVN na temat spotkania opłatkowego, które zostało zorganizowane w stołecznym ratuszu. Jej zdaniem "odprawianie takich rytuałów przez władzę publiczną stoi w sprzeczności z artykułem 25. konstytucji, który mówi, że władze muszą być bezstronne w sprawach religijnych, światopoglądowych i filozoficznych".

Jak zaznaczył poseł PO Czesław Mroczek, radna ma prawo wyrażać takie poglądy. - Natomiast na gruncie konstytucji nie da się tego obronić. Konstytucja mówi o tym, że mamy prawo wyrażać swoją religijność, również w przestrzeni publicznej, a nie tylko prywatnie. Należy zadać pytanie: jak będziemy wyrażać w przyszłości religijność w przestrzeni publicznej? Z całą pewnością, podczas rządów PiS nadużywa się wykorzystywania religijności. Nadużycie polega na tym, że w każdej praktycznie uroczystości państwowej mamy powoływanie się na religię. Jest to wykorzystywanie religii w ramach prowadzonej przez siebie polityki. I to przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Ludzie będą odrzucać taki sposób sprawowania mandatu. Będą chcieli autentycznego rozdzielenia państwa od Kościoła, o czym mówi konstytucja – powiedział polityk.

Karol Karski (europoseł PiS) podkreślił, że istnieje "pewna linia postępowania radnych Warszawy wybranych z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej". - Przypomnijmy sobie, że wcześniej kilkunastu radnych Koalicji Obywatelskiej apelowało o niezapraszanie księdza na inaugurację nowej kadencji. Tutaj natomiast mamy do czynienia z wigilijnym spotkaniem, w którym tradycyjnie z polską kulturą i tradycją bierze udział ksiądz. Jest to coś normalnego, naturalnego, oczywistego. Jeśli przewodnicząca komisji kultury Rady Warszawy wyraża taki pogląd, to widać, że jest ona osobą antyklerykalną. Tłumaczy się nam często, że demokracja to rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości. W tym przypadku chodziłoby także o rządy większości, ale z poszanowaniem praw większości – powiedział poseł.

Natomiast Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) powołał się na wypowiedź wicepremiera Włoch. - Warto tu przywołać słowa Mateo Salviniego: "Tu w Boże Narodzenie obchodzimy narodziny małego Jezusa. Jeśli nie pasuje ci szopka, jeśli nie lubisz dzwonów, jeśli przeszkadza ci krucyfiks, wyjedź. Świat jest wielki". To bym dedykował pani Diduszko – jeśli nie pasuje obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w państwie w większości katolickim, jeśli pluje w twarz większości naszego społeczeństwa – zaznaczył Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Paweł Bejda podkreślił, że jest osobą wierzącą. - Jeśli są święta Bożego Narodzenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połamać się opłatkiem, zaprosić księdza katolickiego. Natomiast zupełnie innym zjawiskiem jest samo zawłaszczanie religijności przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie może być tak, że "prawdziwymi" patriotami czy chrześcijanami są tylko ci, którzy są w PiS. Tak nie powinno być – skomentował.

Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej przypomniał, że zaproszenie na spotkanie opłatkowe skierowała przewodnicząca Rady Warszawy. - Poza tym zaproszeni byli przedstawiciele różnych kościołów i pojawili się na tej uroczystości. Problem nie dotyczy tego, że pani radna Diduszko i grupa radnych, którzy podpisali się pod tym listem, protestują przeciwko łamaniu się opłatkiem czy samym uroczystościom, ale wyciągają z art. 25. kwestię związaną z bezstronnością instytucji publicznych. Nie chodziło o to czy taka uroczystość się odbyła, tylko o to czy Rada Warszawy jest miejscem do tego, żeby odbywały się tu uroczystości kościelne, religijne, związane z modlitwą. Część radnych uznała, że jest to niezgodne z konstytucją i opuściła tę część uroczystości – powiedział polityk.

- Nie mam wątpliwości, że taka postawa pani radnej, jej słowa, są sprzeczne z polską kulturą, tradycją i obyczajami, które były kształtowane przez setki lat przez religię chrześcijańską. Myślę, że każdy z państwa ma wśród swoich znajomych osoby niewierzące, które mimo to siadają do wigilii, dzielą się opłatkiem. To jest w tej chwili element polskiej kultury. Także obecność księdza na uroczystościach państwowych jest elementem naszej tożsamości narodowej. Jeżeli ktoś próbuje z tym walczyć, to – jak powiedział premier Włoch – świat jest duży – podkreślił Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Więcej tematów w całej audycji.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boże Narodzenie u prezydenta Andrzeja Dudy. Jakie potrawy znajdą się na stole?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 11:40
- Tradycja wigilijna, która jest u nas w rodzinie to jest zmieszanie obyczaju z rodziny od strony mojego taty – góralskiej, mogę powiedzieć - z obyczajami rodziny mojej mamy, która jest bardziej mazowiecka - powiedział prezydent Andrzej Duda w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń