X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nowe leki na zanik mięśni, raka płuc i białaczkę na liście refundacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 16:00
Listę leków refundowanych przedstawił wiceminister zdrowia Marcin Czech. Na pomoc państwa w leczeniu będą mogli liczyć chorzy m.in. na raka płuc i białaczkę. Na liście znalazł się Nusinersen - jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, z którego korzystają chorzy na rdzeniowy zanik mięśni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dla 2382 produktów leczniczych ceny detaliczne spadną od 1 gr do 84,94 zł, a dla 296 produktów - wzrosną od 1gr do 1,11 zł.

Jakie leki dla chorych na raka płuc?

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą między innymi pacjentów cierpiących na raka płuc. Na nową listę refundacyjną został wpisany również Atezolizumb. Zostanie on udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów z rakiem płuc o typie płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym. Chorzy, którzy są już w drugiej linii leczenia, będą mogli otrzymać ten specyfik w programie lekowym "Leczenie nie drobnokomórkowego raka płuc". W ramach tego samego programu lekowego chorzy na raka płuc otrzymają również dostęp do Crizotinibumu. Będą mogli zostać objęci terapią już w pierwszej linii leczenia.

Refundacją zostanie objęty lek dla chorych na raka płuca - Xalkori. Na nowej liście znajdzie się również Wenetoklaks - lek ratujący życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL).

Ważny lek dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Marcin Czech Sukcesem resortu zdrowia jest objęcie pełną refundacją leku Nusinersen.

- Sukcesem resortu zdrowia jest objęcie pełną refundacją leku Nusinersen [znany też pod nazwą handlową "Spinraza" - przyp. red.] - dodał wiceminister Marcin Czech. Bezpłatny lek otrzymają chorzy na rdzeniowy zanik mięśni. Jak oszacowało ministerstwo, chorych na SMA jest w Polsce około siedmiuset.

Nusinersen jest dostępny w 22 krajach europejskich, jednak w niektórych jego refundacja jest ograniczona. W Polsce będzie on dostępny dla wszystkich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

- To przełomowa decyzja dotycząca leku, który pozwala zmieniać życie ludzi chorujących na rdzeniowy zanik mięśni. Pacjenci dostaną dostęp do jedynego istniejącego na świecie leku – powiedziała kierownik katedry i kliniki neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Anna Kostera-Pruszczyk, komentując objęcie refundacją Nusinersenu.

prof. Anna Kostera-Pruszczyk To przełomowa decyzja dotycząca leku, który pozwala zmieniać życie ludzi chorujących na rdzeniowy zanik mięśni.

Korzyści kliniczne i bezpieczeństwo leku

Marcin Czech wyjaśnił, że dotychczasowe wyniki badań nad Nusinersenem wskazują na korzyści kliniczne, jak i bezpieczeństwo tego produktu, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na objęcie go refundacją. Prof. Kostera-Pruszczyk zwróciła uwagę, że lek ten stosowany u dzieci cierpiących na najcięższą postać SMA, powala im na normalny rozwój. Mali pacjenci pozbawieni możliwości terapii tym specyfikiem bardzo szybko umierają. - Nie mogliśmy się zgodzić na to, żeby te dzieci umierały – oznajmił wiceszef resortu.

W procesie stworzenia nowej listy leków refundowanych wzięło udział ponad 100 firm farmaceutycznych. Do listy zostało dodanych 44 produktów. 
Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Jak poinformował wiceminister Marcin Czech, przygotowując styczniową listę podjęto ponad 3,1 tys. decyzji refundacyjnych. Dla niemal 1,4 tys. produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu nawet do ponad 1,8 tys. zł. Dla żadnego z produktów leczniczych nie wprowadzono podwyżki urzędowych cen zbytu.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak