Dawne zabawy sylwestrowe i bale karnawałowe
Człowiek to wedle niektórych antropologów przede wszystkim homo ludens - istota pragnąca zabawy. Jak obchodzono ten czas zabaw kiedyś, przed 200 czy przed stu laty czy w czasach PRL opowiadał w Polskim Radiu 24 Piotr Krawczyk, warsawianista.
2018-12-29, 09:05
Posłuchaj
Bale karnawałowe niegdyś były wydarzeniami rodzinnymi, na których młodzi kawalerowie mieli okazję poznać panny na wydaniu. Co zostało do dzisiaj z klimatu dawnej bawiącej się Warszawy? - W dawnej Rzeczpospolitej wyraźnie można było obserwować podział na zabawę wiejską, ludyczną a tym jak bawiły się klasy wyższe. Bale karnawałowe w okresie Księstwa Warszawskiego odbywały się na Zamku Królewskim. Od 1798 Pałac Pod Blachą, w którym rezydował Józefowi Poniatowskiemu, stał się jednym z najsłynniejszych salonów Warszawy i tam odbywały się słynne przyjęcia na których bywała śmietanka towarszyska stolicy - .
Niezwykle ważnym aspektem bali karnawałowych były kwestie matrymonialne. Podczas tego rodzaju spotkań panny z dobrych domów miały okazję poznać kandydatów na męża. – Bale zaczynano od poloneza, kończono mazurem, ta tradycja była żywa do lat 20-tych ubiegłego wieku. Spotkania na których mogły się spotkać nieco szersze kręgi społeczne zapoczątkował w XVIII w Król August II, który wprowadził zabawy zwane redutami, przypominające tradycje karnawałowe z innych miast europejskich. Zakładano maski, kobiety obowiązkowo występowały w przebraniach. Urządzano je także na otwartym powietrzu, np. na pl. Krasińskich. Bawić się można było nawet trzy razy w tygodniu w okresie karnawałowym -.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Marcin Bąk
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 29.12.2018
Godzina emisji: 08:06
REKLAMA