more_horiz
Wiadomości

Jacek Komuda: woźny w sądach był odpowiednikiem dzisiejszego detektywa

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 15:05
- Woźny odpowiadał za dostarczanie pozwów. Wiadomo było, że jeśli wybrał się do jakiegoś awanturnika to mogły go spotkać złe rzeczy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i historyk Jacek Komuda.  
Audio
  • 30.12.18 Jacek Komuda: woźny był staropolskim detektywem
Jacek Komuda
Jacek Komuda Foto: PR24

Gość PR24 przypomniał, że często woźnych realizujących obowiązki spotykały różne przygody. -  Woźny prowadził śledztwo. Jeżeli trzeba było jakąś sprawę rozwikłać to on wybierał się na miejsce i wszystko sprawdzał. Kiedy Teofila Chmielecka swojej służce obcięła noc to właśnie woźny po ulicach miasteczka szukał odciętej części ciała - opowiadał Jacek Komuda.

Pisarz zwrócił uwagę, że banita mógł się zrehabilitować i wstąpić do wojska. - Od tej pory przechodził pod jurysdykcję hetmana. Nie można było mu wytoczyć procesu ani go schwytać. Pozwy musiały czekać aż z tego wojska wyjdzie. Za zasługi wojskowe Sejm mógł skasować banicję - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/ras

---------------------------

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 14.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jakim prawem". Dziennikarz - zawód wysokiego ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 15:00
Instytucja zabezpieczeń prawnych z jednej strony ma chronić dobra osobiste, a z drugiej - w niektórych przypadkach - może być zagrożeniem dla wolności słowa. - W takiej instytucji mieści się również możliwość ograniczeń, na przykład w swobodnej krytyce rządu – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Płużański: ulice w Warszawie powinny zostać zdekomunizowane

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 17:05
- Nazwy ulic w Warszawie, tak jak w innych polskich miastach, powinny zostać zdekomunizowane. Tak przewiduje ustawa uchwalona przez polski parlament - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, prezes Fundacji "Łączka" w odniesieniu do decyzji NSA o uchyleniu zmian nazw ulic, których patroni kojarzeni byli z epoką komunizmu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sądy w dawnej Polsce. Liczba spraw była ogromna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 15:48
Jak wyglądało sądownictwo w dawnej Polsce? Jak rozstrzygano spory między obywatelami? Na ten temat w audycji "Jakim prawem" mówił historyk i twórca powieści historycznych Jacek Komuda.
rozwiń zwiń