X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ciągnął psa na lince za autem, zwierzę nie przeżyło. Prokuratura umorzyła dochodzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:50
Nie było świadomej próby uśmiercenia zwierzęcia, lecz splot nieszczęśliwych okoliczności – uznała białostocka prokuratura i umorzyła dochodzenie, w którym badała okoliczności śmierci psa przez kilka kilometrów ciągniętego na lince za samochodem. Postanowienie nie jest prawomocne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wśród zebranych w sprawie dowodów był m.in. miejski monitoring, wyniki eksperymentu procesowego, a nawet badanie wariografem. Ostatecznie prokuratura doszło do wniosku, że w działaniu właściciela psa i jednocześnie kierowcy nie było cech przestępstwa. - Czyli nie stwierdzono znamion czynu zabronionego– powiedział szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ Maciej Płoński.

Do zdarzenia doszło w połowie października ubiegłego roku. Mężczyzna jadący nad ranem samochodem przez centrum Białegostoku ciągnął za autem psa na lince zaczepionej za obrożę. Linka, zaczepiona z drugiej strony o jakiś element pojazdu, w pewnym momencie urwała się i zwierzę pozostało na jezdni. 

Pies nie przeżył. Policji udało się zatrzymać kierowcę, który okazał się właścicielem zwierzęcia. Jednak nie postawiła mu zarzutów, uznając, że był to nieszczęśliwy wypadek, a kierowca nie miał świadomości, że ciągnie psa za samochodem.

Kiedy do sprawy włączyło się w charakterze pokrzywdzonego Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (TOZ), zlecone zostały policji przez prokuraturę dodatkowe czynności. Chodziło m.in. o przeprowadzenie eksperymentu, który dałby odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest, by kierowca nie zauważył, że ciągnie psa za samochodem.

Kierowca mógł nie widzieć psa

Jak ustalono w postępowaniu, kierowca wyjeżdżał z posesji na obrzeżach miasta. Pies miał tam swój kojec, ale był też wypuszczany z niego, ale przed wyjściem z posesji, zabezpieczany linką. Jej długość była też tak dopasowana, by na przykład nie sięgał do wyjazdu z garaży. Domownicy przyznali, że zwierzę potrafiło też uciec z tego kojca. Na posesji były też inne zwierzęta: drugi pies, kilka kotów i kilkadziesiąt kur.

Prokurator Maciej Płoński powiedział, że w czasie oględzin samochodu zabezpieczono fragmenty włókien z linki w trzech miejscach samochodu: na haku holowniczym, koło rury wydechowej i na podwoziu, w okolicy łączenia stalowych elementów i sprężyny przy jednym z kół.

W sprawie badano miejski monitoring z trasy przejazdu kierowcy, przeprowadzono też eksperyment procesowy na posesji. - Wynikało z niego, że wersja podawana przez mężczyznę (że pies mógł przypadkowo zaczepić się linką o element samochodu i kierowca mógł tego nie widzieć) jest możliwa – dodał prokurator Maciej Płoński.

Użyto wariografu

Wśród dowodów było też badanie wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw. Tu biegły uznał, że odpowiedzi na zadawane pytania były zgodne z prawdą.

Po zebraniu wszystkich dowodów śledczy uznali, że pies zerwał się z uwięzi lub uciekł z kojca i najprawdopodobniej leżał pod lub przy samochodzie. Gdy mężczyzna wyjeżdżał z nieoświetlonej posesji, wykonując wcześniej manewr cofania i wykręcania, długa linka przyczepiona do obroży musiała zaplątać się w elementy auta. Gdy kierowca ruszył, nie zatrzymywał się ani nie wysiadał z auta (posesja nie ma zamykanej bramy wjazdowej), zanim nie dojechał do centrum Białymstoku i nie widział, że ciągnie za sobą zwierzę. W tej sytuacji prokuratura oceniła, że nie było umyślności działania i znamion przestępstwa.

Postanowienie nie jest prawomocne. Prezes białostockiego oddziału TOZ Anna Jaroszewicz powiedziała, że decyzja co do zażalenia zostanie podjęta po konsultacji z prawnikiem, po zapoznaniu się aktami sprawy i uzasadnieniem decyzji prokuratury.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak