Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach i silny wiatr na Wybrzeżu

W czwartek wydano wiele ostrzeżeń IMGW przed intensywnymi opadami śniegu, zwłaszcza na południu Polski. Z uwagi na czwarty stopień zagrożenia lawinowego popularny szlak do Morskiego Oka został zamknięty. Natomiast na Wybrzeży ze względu na silny wiatr wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. 

2019-01-03, 15:00

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach i silny wiatr na Wybrzeżu
W górach panują trudne warunki dla turystów. Foto: Maciej Dobek

Posłuchaj

Dyżurny ratownik TOPR Krzysztof Długopolski o czwartym stopniu zagrożenia lawinowego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia pogodowe w czwartek (3 stycznia):

20:45

IMGW przypomina, że w związku z taką sytuacją pogodową należy spodziewać się m.in. znacznych utrudnień w ruchu drogowym. Zalecane jest śledzenia komunikatów o sytuacji pogodowej oraz ostrożność.

Ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem, który może powodować zagrożenie lawinowe wydało także GOPR.

20:15

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowej Małopolski, południowych powiatów woj. śląskiego oraz południowej części woj. dolnośląskiego. W górach mogą wystąpić lawiny.

19:45

Warunki w Morskim Oku

REKLAMA

Morskie Oko: Zakopane

19:15

Bardzo trudne warunki na drogach na południu Polski.

18:30

17:50

17:30

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - poinformowała popołudnie GDDKiA. Na części dróg kierowcom w jeździe będzie przeszkadzało błoto pośniegowe.

Jak podał urząd, na sieci dróg krajowych pracuje 638 pojazdów do zimowego utrzymania. Śnieg pada w całym kraju oprócz woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

REKLAMA

17:15

Bardzo trudne warunki w Tatrach.

17:10

TOPR jest gotowe do ewakuacji turystów w Tatrach. Ratownik Andrzej Maciata, powiedział TVP Info, że użycie śmigłowca ratunkowego będzie możliwe pod warunkiem poprawy pogody. Wyjaśnił, że maszyna wzniesie się do góry dopiero wtedy, kiedy śnieg przestanie padać, a zagrożenie lawinowe będzie uzasadniało taką właśnie - powietrzną - akcję ewakuacyjną.

Tylko w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów przebywa obecnie 21 turystów. Ich samodzielne zejście jest niemożliwe - podkreślił ratownik TOPR. Obecnie na obszarze całych Tatr obowiązuje czwarty - przedostatni - stopień zagrożenia lawinowego. 

REKLAMA

17:05

Z powodu intensywnych opadów śniegu i czwartego stopnia zagrożenia lawinowego w tatrzańskich schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki utknęli turyści. Ratownicy TOPR zaapelowali, aby nie opuszczali oni schronisk, dopóki sytuacja się nie poprawi. Gospodarze obiektów zapewniają, że mają zapasy żywności i turyści są bezpieczni.

17:00

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniami. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest w górach: w Karpatach dziś i w nocy może spaść do 20-30 centymetrów białego puchu, a w Sudetach jutro do 20 centymetrów. 

Nie ma już ostrzeżeń przed silnym wiatrem.

16:50

16:40

Poziom wody w rzece Elbląg spadł poniżej stanów alarmowych i obecnie przekracza stan ostrzegawczy - podały służby kryzysowe wojewody warmińsko-mazurskiego. Sytuacja jest na tyle stabilna, że otwarto zamknięty od środy most w Nowakowie.

- Sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym stabilizuje się. Przez cały czwartek poziom wody w rzece Elbląg i Nogacie systematycznie opada, utrzymuje się jedynie w jeziorze Druzno - powiedział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata.

REKLAMA

16:25

Trudne warunki atmosferyczne panują w rejonie Masywu Śnieżnika. Miejscami panuje tam nawet ponad półtora metra śniegu. 

16:12

Maleje także siła wiatru, który od Nowego Roku wieje nad Pomorzem, powodując tzw. cofkę i lokalne podtopienia. Miejskie służby nadal pozostają w gotowości i "w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania".

Gdański magistrat poinformował, że z prognoz, jakie uzyskano od przedstawicieli gdyńskiego Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynika, iż w najbliższą sobotę nad Pomorzem może ponownie silnie wiać. Jednak wiatr powinien być słabszy niż w ostatnich dniach, jego podmuchy mogą osiągać prędkość 50-60 km/h (2 stycznia było to nawet 100 km/h) i powodować zawieje śnieżne.

16:05

15:57

REKLAMA

15:30

Powoli słabnie wiatr i stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu. Pomimo silnego i porywistego wiatru, IMGW uspokaja, że będzie już spokojniej, ale zaznacza, że porywy wiatru będą jeszcze występowały w górach i nad morzem. Instytut podaje ponadto, że stabilizuje się też sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych.

W pierwszej połowie dnia, wiatr w całym kraju był jeszcze umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, a na Warmii do 70 km/h. Nad samym morzem początkowo był bardzo silny, o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach na wybrzeżu wschodnim do 70 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 85 km/h, północno-zachodni i północny, jednak wieczorem i w nocy z czwartku na piątek jego prędkość będzie się zmniejszać.

15:15

W Krakowie również panują trudne warunki.

15:00

- Zagrożenie lawinowe jest w tej chwili ogromne. Jest to czwarty stopień, najwyższy, jaki do tej pory w Tatrach wprowadzono. Piątego stopnia nigdy w całej historii Tatr nie było - powiedział Maciej Dobek, turysta.

REKLAMA

Zima 
Źródło: Maciej Dobek

14:40

Z uwagi na bezpieczeństwo i ochronę przyrody Słowacy na czas zimowy zamykają wysokogórskie szlaki w Tatrach. W Polsce szlaki zimą nie są zamykane, ale ratownicy górscy i władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyprawy w góry podczas zagrożenia lawinowego.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w całych Tatrach, również po słowackiej stronie. Oznacza to, że lawiny mogą schodzić samorzutnie. Zagrożenie lawinowe jest ogłaszane w międzynarodowej pięciostopniowej skali, jednak dla Tatr czwórka oznacza najwyższy stopień. Lawinowa piątka jest możliwa np. w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać osiedlom.

14:20

13.38

Według relacji turysty górskiego, z którym udało nam się skontaktować, w tej chwili odradzane jest wyjście w jakiekolwiek partie Tatr. - Jedyną szansą przedostania się gdziekolwiek, to tylko góra - dół, parking i schronisko. Mamy ze sobą cały potrzebny sprzęt, żeby poradzić sobie w takich warunkach: rakiety, raki, ochraniacze śnieżne, ochraniacze śnieżne, wysokie buty, kijki, gogle, nieprzemakalne spodnie i zapas suchych ubrań. Dobrą rzeczą jest też termos z ciepłą herbatą, który bardzo dużo daje podczas wędrówki na takim szlaku - opowiada Maciej Dobek. 

13.34

O warunkach, jakie panują w górach, opowiedział nam Maciej Dobek, turysta i pasjonat górski. Obecnie - wraz ze znajomymi - przebywa w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej na wysokości ok. 1500 m n.p.m., przy siedzibie TOPRu w Tatrach zachodnich. - Przyjechaliśmy tu wczoraj, jeszcze przed całkowitym zakazem wychodzenia w góry. Śniegu jest bardzo dużo, około 2 metrów wysokości. Jest sypki, miejscami tworzą się zawieje - mówi. 

REKLAMA

- Rano próbowaliśmy podchodzić pod Grzesia, który jest na wysokości 1653 m n.p.m., ale tam śnieg już był na tyle głęboki, że były momenty, kiedy zapadaliśmy się po szyję i to jest już bardzo niebezpieczna sytuacja - dodaje turysta. 

13.32

13.31

13.30

Dziś pokonanie około 100 kilometrów między Zakopanem a Krakowem zajmuje około trzech godzin. Wczoraj kierowcy między Zakopanem a Nowym Targiem utknęli w gigantycznych korkach. Utrudnienia pojawiały się też na stromych podjazdach. Podróż między Zakopanem a Krakowem zajmowała około 6 godzin.

13.13

REKLAMA

13.12

13.05

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców samochodów ciężarowych o zakładanie łańcuchów na koła. Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA przypomina, że kierowcy mają nawet taki obowiązek, gdy droga jest zaśnieżona i pozwalają na to znaki.

12.31

12.25

12.00

11.46

Stan alarmowy został przekroczony na ośmiu stacjach wodowskazowych rzek Przymorza, a stan ostrzegawczy na siedmiu stacjach rzecznych, trzech Przymorza i trzech morskich - poinformował w czwartek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

11.40

11.21

REKLAMA

10.53

10.42

Niezależnie od ostrzeżeń hydrologicznych trzeciego stopnia, które zostały wydane na dzisiaj sytuacja na tych obszarach powoli się stabilizuje. Natomiast ostrzeżenia w dalszym ciągu obowiązują. Głównie w dwóch województwach - warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim - będzie wiał dzisiaj silny wiatr, północny i północno-zachodni, w porywach osiągający nawet 80 km/h.

10.37

10.30

10.26

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

"Poruszanie się w takich warunkach po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków" – przestrzegli goprowcy. 

10.10

Po obfitych opadach śniegu, którego w ostatnich 48 godzinach przybyło średnio ok. 60 cm, wzrosło niebezpieczeństwo wystąpienia lawin w Beskidach. GOPR ogłosiło na Babiej Górze trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje ono także na Pilsku.

REKLAMA

10.04

- W związku z zagrożeniem stoki narciarskie w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym są nieczynne. Wyjechać natomiast można turystycznie na szczyt Kasprowego Wierchu koleją główną. Kolejki krzesełkowe stoją. Warunki panujące w Tatrach, czyli zamieć śnieżna, nie pozwalają na uruchomienie kolejek. Kiedy wiatr osłabnie, wyciągi dla narciarzy ruszą – powiedział prezes Polskich Kolei Linowych Janusz Ryś.

Choć ruch kolejek krzesełkowych na Kasprowym Wierchu jest wstrzymany, władze PKL nie mają wpływu na poruszanie się tu narciarzy na nartach turowych.

10.02

Z uwagi na czwarty stopień zagrożenia lawinowego popularny szlak do Morskiego Oka został w czwartek zamknięty dla wszelkiego ruchu. Lawiny mogą schodzić bezpośrednio na trakt. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wstrzymały też sprzedaż biletów na wszystkie szlaki i odradzają wychodzenia w góry.

- W Tatrach pada intensywny śnieg. Drogą do Morskiego Oka rano przejechały pługi, ale po ogłoszeniu przez ratowników TOPR czwartego stopnia zagrożenia lawinowego, władze TPN zdecydowały o zamknięciu szlaku, wycofaniu furmanów, którzy wożą saniami turystów na szlaku oraz wycofaniu wszystkich turystów, którzy już zmierzali w stronę Morskiego Oka. W sumie było to około 40 osób - powiedział leśniczy z obwodu Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

- Zagrożenie lawinowe jest bardzo duże, bo przy czwartym stopniu istnieje możliwość zejścia lawiny już z Siwarnego Żlebu przy Wodogrzmotach Mickiewicza, które przecinają szlak do Morskiego Oka. Dalej powyżej Włosienicy lawiny mogą schodzić ze Żlebu Żandarmerii i Białego Żlebu. Tam jest już skrajnie niebezpiecznie. Poza tym na świerkach przy szlaku do Morskiego Oka zalega bardzo dużo śniegu, a ich wierzchołki pod naporem śniegu mogą się załamać i spaść na turystów – relacjonował.

REKLAMA

10.00

Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Ratownicy zalecają zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Zagrożenie lawinowe w górach określane jest w międzynarodowej pięciostopniowej skali. Na Kasprowym Wierchu leży 165 cm śniegu i cały czas sypie. Temperatura na szczycie spadła do minus 16 stopni C. W Tatrach panuje zamieć.

W środę potężna lawina samorzutnie zeszła z rejonu Przełęczy Krzyżne. Na lawinisko wyruszyło kilkudziesięciu ratowników TOPR, ale po weryfikacji okazało się, że nie ma tam osób poszkodowanych.


09.50

09.49

kad/dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej