more_horiz
Wiadomości

Polska przekazała swoje uwagi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o ustawę o SN

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:47
"Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęły uwagi pięciu państw i instytucji europejskich, Polski oraz Prokuratora Generalnego w związku z pytaniami prejudycjalnymi dot. ustawy o Sądzie Najwyższym" - poinformował w komunikacie Sąd Najwyższy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/corgarashu

Chodzi o uwagi i stanowiska ws. pytań prejudycjalnych wystosowanych przez Sąd Najwyższy do TSUE 2 sierpnia 2018 r. SN tle rozpoznawanej sprawy odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sformułował wtedy pięć pytań prejudycjalnych dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Jak przekazał w komunikacie Sąd Najwyższy, Polska w swoich uwagach wniosła o uznanie, że wniosek prejudycjalny SN jest niedopuszczalny. Ponadto pogląd o braku podstaw prawnych i faktycznych do udzielenia odpowiedzi na pytania SN wyraził także przedstawiciel polskiej prokuratury.

Do TSUE uwagi w tej sprawie wpłynęły także ze strony Belgii, Łotwy, Holandii, Danii, Komisji Europejskiej oraz urzędu nadzoru EFTA. Wszystkie te podmioty wniosły o udzielenie odpowiedzi na pytania prejudycjalne Sądu najwyższego.

Z informacji SN wynika też, że w uwagach państw i instytucji europejskich podkreślono, że regulacje ustawy o SN stanowią dyskryminację ze względu na wiek i naruszają zasadę państwa prawnego oraz standard niezawisłości.W stanowiskach tych zaznaczono również, że sporne rozwiązania stoją w sprzeczności z prawem europejskim, a wprowadzony tryb wyrażania zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego po ukończeniu 65 roku życia skutkuje brakiem gwarancji chroniących sędziów przed arbitralną decyzją władzy wykonawczej.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marta Golbik: działania w sprawie SN przyniosły oczekiwany efekt

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 18:02
- Prezydent ma tendencję do podpisywania wszystkiego po ciemku, żeby nikt nie widział wstydliwych rzeczy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Marta Golbik. Posłanka Platformy Obywatelskiej odniosła się do podpisanej przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
rozwiń zwiń