Śliskie drogi i ostrzeżenia przed lawinami. Zima nie odpuszcza

W Bieszczadach, Tatrach i Karkonoszach nadal obowiązują ostrzeżenia przed lawinami. Przez intensywne opady śniegu ograniczona jest również widoczność. Miejscami na drogach może być ślisko.

2019-01-06, 09:52

Śliskie drogi i ostrzeżenia przed lawinami. Zima nie odpuszcza

Posłuchaj

Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej ostrzega przed zawiejami i zamieciami w górach. Relacja Marty Szulborskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Bieszczadach od trzech dni obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział w niedzielę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W bieszczadzkich dolinach leży średnio 60 cm. Wieje słaby lub umiarkowany wiatr. Termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały sześć stopni mrozu.

Z kolei w górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna przekroczyła 100 cm. Miejscami zaspy mogą sięgać nawet trzech metrów. - Występujące tam zawieje i zamiecie śnieżne powodują, że na połoninach widoczność jest ograniczona od kilku do 30 metrów - mówił Szopa. W Bieszczadach są trudne warunki turystyczne. Szlaki turystyczne są zawiane z niewidocznym ich przebiegiem. W wielu miejscach powstały zaspy. 

Trudne warunki pogodowe w Karkonoszach

W Karkonoszach wieje silny wiatr i nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki turystyczne są nieprzetarte, oblodzone i z zaspami śnieżnymi sięgającymi 1,5 metra. Wieje północny wiatr o sile 20 metrów na sekundę. Widoczność jest ograniczona do 30 metrów.

Na Śnieżce jest 1,5 metra śniegu. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Karkonoszy w niedzielę wynosi – 18 stopni Celsjusza. - Warunki turystyczne są tu bardzo trudne, apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Trzeba też być wyposażonym w odpowiedni sprzęt - powiedział w niedzielę dyżurny ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Według komunikatu wydanego przez karkonoską grupę GOPR, w ciągu ostatniej doby spadło w Karkonoszach kolejne 15 cm świeżego śniegu, co powoduje utrzymanie wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego. Ratownicy wskazują, że przy takich warunkach pogodowych wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. - W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin - podano.

REKLAMA

Ponad dwa metry śniegu na Kasprowym Wierchu

W górach panuje zamieć, a temperatura spadała tam do minus 14 st. c. Ponadto w Tatrach cały czas obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestały pobierania opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry i zalecają rezygnację z wędrówek. Z uwagi na zagrożenie lawinowe w sobotę zostało zamknięte schronisko w Dolinie Kondratowej. Odcięte od świata są tez schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

Na drogach miejscami ślisko

Dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie Zenon Krajaza poinformował, że w niedzielę rano ślisko może być na wszystkich drogach regionu. - Sprzęt odśnieżający i posypujący drogi pracuje, ale lokalnie nie można wykluczyć śliskiej nawierzchni, dlatego apelujemy o ostrożność. Zwłaszcza w lasach i nad jeziorami, czy na wzniesieniach - powiedział Krajza.

W nocy z soboty na niedzielę największy mróz, minus 6 stopni Celsjusza, występował w Olecku i Nidzicy; minus 5 było w Kętrzynie, a minus 2,5 stopnia w Elblągu. Śliskie są także chodniki i osiedlowe drogi - na wielu z nich występuje warstwa cienkiego lodu.

kad


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej