Ustawy frankowe. Czy procedury przyspieszą?
– Sprawa toczy się w zasadzie od początku kadencji, po objęciu urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę. W pierwotnej wersji zaproponował on bardzo ciekawe rozwiązania. Niestety zostały one niejako odrzucone – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa), odnosząc się do prac nad ustawami mającymi pomóc tzw. frankowiczom.
2019-01-07, 16:50
Posłuchaj
W poniedziałek wiceszef kancelarii prezydenta Andrzej Mucha spotkał się z przedstawicielami rządu i Sejmu - szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem i Tadeuszem Cymańskim z sejmowej komisji finansów publicznych – w sprawie ustalenia harmonogramu prac nad prezydenckimi projektami dotyczącymi tzw. ustaw frankowych.
Zdaniem eksperta nie należy liczyć na przyspieszenie prac nad ustawami. – Sprawa toczy się w zasadzie od początku kadencji, po objęciu urzędu przez prezydenta. W pierwotnej wersji zaproponował on bardzo ciekawe rozwiązania. Niestety zostały one niejako odrzucone. To, co obecnie znajduje się w Sejmie, jest dyskutowane w komisji finansów publicznych. Są to dwie ustawy pana prezydenta. Jedna z nich dotyczy tak zwanych spreadów - nadmiernie pobranych przez banki kwot, wynikających właśnie z zawyżonych kursów przy spłatach kredytów. Można powiedzieć, że było to działanie na szkodę klientów i należy te kwoty im zwrócić – powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Krysiak.
Jak przypomniał, gwałtowny wzrost kursu franka spowodował znaczne zwiększenie zadłużenia kredytobiorców - Niejednokrotnie – w zależności od kwoty kredytu – o 100 czy 200 tysięcy. A zatem od tego momentu klienci byli dłużni bankowi kwoty, których - zwłaszcza w ubogich gospodarstwach domowych - nie byli w stanie spłacać – zaznaczył profesor.
Więcej tematów w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/bartos
--------------------------
Data emisji: 07.01.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 15.35
REKLAMA