more_horiz
Wiadomości

Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:20
Coraz częściej pojawiają się opinie, że część odpowiedzialności za skandale seksualne w Kościele ponosi model formacyjny kapłanów. – W XXI wieku katolicyzm trzeba wymyślić na nowo. Chodzi o reformę pewnych aspektów instytucji kościelnych – podkreślił w audycji "Terlikowski na Froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 9.01.19 ks. prof. Andrzej Kobyliński: „Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ukształtują się różne modele katolicyzmu w najbliższych dziesięcioleciach (…)”.
Zdaniem ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego, w najbliższych latach nastąpi głęboka reforma Kościoła katolickiego, w tym rozumienia kapłaństwa.
Zdaniem ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego, w najbliższych latach nastąpi głęboka reforma Kościoła katolickiego, w tym rozumienia kapłaństwa.Foto: Pixabay.com

Jak wskazał prowadzący audycję, we współczesnym Kościele obowiązuje struktura władzy postabsolutystycznej. Zachowany został model, który w sferze świeckiej jest już nieaktualny. W związku z tym Tomasz Terlikowski postawił pytanie, czy potrzebna jest zmiana.

– W naszym kraju nie zastanawiamy się nad tą kwestią. Jednak podobne tematy pojawią się u nas czy tego chcemy, czy nie ponieważ zagadnieniami z tego obszaru żyje Kościół katolicki na całym świecie. W jego strukturach dokonuje się głęboka rewolucja, idą bardzo poważne zmiany i nowe rozwiązania. Kwestią centralną pozostaje podejście do rozumienia sakramentów, kapłaństwa, zależności hierarchicznej, a także władzy w Kościele. Temu wszystkiemu przewodniczy papież Franciszek, który zapoczątkował nową wizję papiestwa. Ukazuje, że w XXI wieku należy je inaczej rozumieć niż w średniowieczu – zauważył ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość Polskiego Radia 24 wierzy, że za nowym wyobrażeniem papiestwa będą szły zmiany w odbieraniu urzędu biskupa, proboszcza, księży wikariuszy oraz relacji między duchownymi a świeckimi.

– W najbliższych dziesięcioleciach ukształtują się nowe modele funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Sądzę, że punktem zwrotnym w tym procesie będzie spotkanie ojca świętego z przewodniczącymi episkopatów z całego świata, do którego dojdzie w lutym. Będzie ono dotyczyło odpowiedzialności biskupów za skandal wykorzystywania seksualnego przez księży katolickich dzieci oraz osób dorosłych. Ten dramat, na wielu kontynentach, ukazał niewydolność instytucji Kościoła katolickiego. Wraz z tym problemem pojawia się pytanie o to, jak zreformować rozumienie papiestwa, kapłaństwa, czy urzędu biskupiego, by nie doszło do powtórki wydarzeń związanych z pedofilią – dodał duchowny.

Czy wprowadzane reformy w Kościele katolickim mogą doprowadzić do tego, że w niektórych krajach katolicyzm zbliży się w dużym stopniu do protestantyzmu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Kościołowi katolickiemu grozi marginalizacja?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 15:07
Od wielu dziesięcioleci nie milkną głosy, że Kościół katolicki czeka marginalizacja, a chrześcijaństwo skazane jest na utratę społecznego prestiżu. Tymczasem wielu duchownych, jak i świeckich, nie przyjmuje tego do wiadomości, zwłaszcza w Polsce. W jaki sposób Kościół może stawiać czoła tym nieprzychylnym opiniom? Do tematu w audycji „Życie z duszą, czy bez?” odniósł się teolog ks. Robert Skrzypczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ruch charyzmatyczny budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:40
Od kilku dziesięcioleci w polskim Kościele aktywny jest ruch charyzmatyczny. To owoc Soboru Watykańskiego II, a w szczególności tego, co przyjęło nazywać się nową ewangelizacją. Z jednej strony wzbudza zainteresowanie i nadzieje, związane z potrzebą odnowy chrześcijaństwa, a z drugiej rodzi kontrowersje.
rozwiń zwiń