X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oblodzenia i silne opady śniegu. IMGW i RCB apelują: uwaga na zimowe zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:00
RCB ostrzega przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W środkowej Polsce, od województwa warmińsko-mazurskiego do województw śląskiego i małopolskiego, intensywnie pada śnieg. Również IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu.
Audio
Miejsce wypadku na drodze w Bachórzcu (Podkarpacie)
Miejsce wypadku na drodze w Bachórzcu (Podkarpacie)Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Bożena Wysocka z RCB przypomina, że zimowa aura niesie ze sobą zagrożenia. Zaapelowała do kierowców, żeby zachowali ostrożność i dostosowali prędkość do warunków panujących na drogach. 

Bożena Wysocka zwróciła uwagę, że nawet przy niewielkim mrozie połączonym z silnym wiatrem, temperatura odczuwalna jest dużo niższa, dlatego należy reagować, widząc, że ktoś potrzebuje pomocy. W poniedziałek 2 kolejne osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowało wcześniej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od listopada 2018 roku to jest już 45 ofiar mrozów. 

Czytaj więcej
karambol 1200.jpg
Łódzkie: przywrócono ruch na A1 w kierunku Gdańska

RCB apeluje także o ostrożność w korzystaniu z piecyków gazowych. Bożena Wysocka zaznaczyła, że czad to gaz bardzo niebezpieczny, bo nie można go zobaczyć ani wyczuć. Należy więc dokonywać przeglądów kominowych i pamiętać o tym, że kratki wentylacyjne muszą być odsłonięte. Rzeczniczka RCB dodała, że o obecności czadu mogą świadczyć takie dolegliwości, jak ból głowy. Wtedy należy opuścić pomieszczenie i wezwać strażaków. 

Utrudnienia na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale niemal w całej Polsce kierowcy muszą uważać na śnieg, śnieg z deszczem, mżawkę lub deszcz. Będzie też ślisko. Można się spodziewać śliskiej nawierzchni i błota pośniegowego w południowej i wschodniej części woj. małopolskiego na dk 79 na odcinku Kraków – Trzebinia i na dk 7 na odcinku Kraków – Głogoczów. Podobne warunki będą w woj. podkarpackim na dk 28 na odcinku Biecz – Rymanów, dk 73 na odcinku Jasło – Pilzno, dk 9 na odcinku Rzeszów – Chmielów, dk 19 na odcinku Rzeszów – granica państwa i dk 94 na odcinku Wierzbna – Korczowa. Tak samo będzie w środkowo-wschodniej części woj. mazowieckiego oraz na dk 53 na odcinku Ostrołęka – Myszyniec, dk 62 na odcinku Ostrołęka - Pułtusk, dk 92 na odcinku Warszawa – Sochaczew, dk 48 na odcinku Głowaczów – granica województwa, a także we wschodniej części woj. świętokrzyskiego, na dk 42 na odcinku Końskie – Czermno oraz na S7 na odcinku Suchedniów – Chęciny. Podobnych warunków należy się spodziewać we wschodniej części woj. warmińsko–mazurskiego, w zachodniej części woj. podlaskiego i w woj. łódzkim na S8 na odcinku Łask – Sokolniki. 

Śnieg lub śniegu z deszczem spadną w 11 województwach: podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, mazowieckim i dolnośląskim. W 10 województwach spadnie mżawka lub deszcz: pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, lubuskim i dolnośląskim. 

Jazda jak po lodzie

GDDKiA przypomina, że w nocy z wtorku na środę będzie zachmurzenie przeważnie duże. Na wschodzie i w górach spadnie śnieg. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach wyniesie do 15 cm, a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim do 10 cm. Na pozostałym obszarze kraju spadnie głównie deszcz ze śniegiem, a na wybrzeżu także deszcz. Miejscami w pasie od Zatoki Gdańskiej po Górny Śląsk możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie na zachodzie i w centrum mgła ograniczy widzialność do 200 m. 

- Przy takich warunkach możemy się spodziewać się o wiele bardziej śliskiej nawierzchni - zbliżonej do takiej, kiedy jedziemy po lodzie - powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jak zaznaczył, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o odstępach pomiędzy pojazdami, szczególnie na trasach szybkiego ruchu, dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz obserwowaniu, czy jesteśmy w stanie wykonać takie manewry, jak hamowanie czy zmiana pasa ruchu.

IMGW ostrzega: oblodzenia i opady śniegu

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w zachodnich powiatach woj. mazowieckiego. Podobnie jest we wschodniej i centralnej części woj. łódzkiego, zachodniej i centralnej części woj. świętokrzyskiego, całej wschodniej części woj. śląskiego i zachodniej oraz centralnej części woj. małopolskiego. 

W tych rejonach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie około 0 st., przy gruncie max. -3 st.  W południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego oprócz oblodzenia obowiązuje alert pierwszego stopnia dotyczący intensywnych opadów śniegu.

Alert ten obowiązuje też we wszystkich południowych, przygranicznych powiatach woj. dolnośląskiego, przy czym drugi stopień zagrożenia w powiatach: lwóweckim, i jeleniogórskim oraz Jeleniej Górze. Drugi stopień zagrożenia oznacza, że mogą wystąpić opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 m n.p.m. od 15 cm do 30 cm, powyżej 500 m n.p.m. od 20 cm do 35 cm, miejscami do 50 cm.

Wypadki wynikiem nieuwagi

- Jeśli hamujemy przed jakimś zatorem drogowym czy kolizją, to postarajmy się nie podjeżdżać za blisko i obserwujmy w lusterku, co się dzieje za nami. Może się okazać, że ten ktoś za nami nie był tak uważny - dodał Radosław Kobryś.

Policjant zaznaczył, że wypadki w trudnych warunkach drogowych zimą wynikają najczęściej z nieuwagi kierowców, w wielu przypadkach spowodowanej zbyt dużą wiarą w systemy bezpieczeństwa w pojazdach. - Takie przeświadczenie, że mam zimowe opony, systemy bezpieczeństwa czasami gubi ludzi i powoduje te zdarzenia drogowe - dodał.

Apele łódzkich policjantów

W wyniku zderzenia trzech samochodów zablokowany był odcinek autostrady A4 w okolicy Góry św. Anny. Jedna osoba została ranna. Przyczyną tego wypadku były obfite opady śniegu. Wysłane na trasę pługi i piaskarki miały problem z usunięciem kolejnych warstw białego puchu. Śnieg utrudniał także akcję ratowniczą. Utrudnienia w ruchu napotykają również kierowcy podróżujący autostradą A2 w kierunku Poznania. Między węzłami Łowicz i Łódź Północ doszło do kolizji dwóch aut. Zablokowany jest lewy pas ruchu - poinformowały służby drogowe.

W okolicach Łodzi doszło we wtorek do wielu wypadków. Dlatego tamtejsi policjanci apelują o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w zimę. Chodzi m.in. o wymianę płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na mróz. Sprawdzenie, czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Bardzo ważną sprawą jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śnieg i deszcz będą utrudniać jazdę kierowcom. Policja apeluje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 07:04
Śnieg i deszcz ze śniegiem utrudnią jazdę kierowcom. Z prognoz pogody wynika, że zmienna zimowa aura będzie miała w ten weekend duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróży.
rozwiń zwiń