more_horiz
Wiadomości

Mariusz Cielma: podwyżki mają zachęcić do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:17
- Wojsko musi gonić cywilny rynek pracy, gdzie pensje rosną. Zwiększana liczebność armii wymaga wyższych nakładów finansowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).  
Audio
  • 10.01.19 Ekspert: podwyżki są próbą pozyskania szeregowych dla armii
Mariusz Cielma
Mariusz CielmaFoto: PR24/MS

Mariusz Cielma przypomniał, że wzrost wynagrodzeń odczują przede wszystkim szeregowi. - Najliczniejszy jest korpus szeregowych i to oni będą największymi beneficjentami. Faktycznie można przyznać, że to rekordowe podwyżki w Wojsku Polskim. Jeżeli ktoś pochodzi z mniejszych miejscowości, to są to w miarę godne środki do życia. Weźmy pod uwagę, że w armii funkcjonuje wiele dodatków - wskazał gość PR24.

Ekspert podkreślił, że budżet jest w stanie udźwignąć wzrost pensji w wojsku. - Do budżetu MON dosypujemy bardzo dużo pieniędzy. Zauważalna jest tendencja, że jego połowa idzie na wydatki osobowe. Większość naszych jednostek mamy na zachodzie kraju, gdzie jest bardziej rozwinięty przemysł. Do dodatkowo wzmacnia rywalizację na rynku pracy - zauważył redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej.

Mariusz Cielma komentował również przebieg kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej", która ma zachęcić do wstąpienia w szeregi armii. 

W poniedziałek odbyły się w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Konwentu Dziekanów. Zgodnie z podpisanym w październiku ub.r. rozporządzeniem o podniesieniu mnożnika kwoty bazowej od stycznia br. średnie podwyżki dla żołnierzy wyniosą po ok. 540 zł.

Mnożnik wzrośnie z 3,20 do 3,63 wielokrotności kwoty bazowej, a przeciętne średnie wynagrodzenie żołnierza wyniesie 5530 zł. Stosunkowo najbardziej wzrosną wynagrodzenia w korpusie szeregowych. 

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/ras

-----------------------

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 13.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: podwyżki dla żołnierzy będą najwyższe od wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 17:53
- Najwyższe podwyżki otrzymają ci żołnierze, którzy mieli najniższe uposażenie - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z przedstawicielami żołnierzy zawodowych w sprawie wysokości podwyżek dla poszczególnych korpusów. 
rozwiń zwiń