X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Beskidy: policjanci na nartach zadbają o bezpieczeństwo na stokach w ferie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 11:44
60 policjantów na nartach zadba podczas ferii o bezpieczeństwo na stokach w kurortach w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim. Od soboty codziennie będą patrolowali trasy – poinformowała w środę rzeczniczka bielskich policjantów Elwira Jurasz. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

- Ferie rozpoczynają się w poniedziałek, ale wzmożonego ruchu spodziewamy się już w weekend. Ruszamy z akcją informacyjno-edukacyjną na rzecz bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Działania policjantów będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny i psychologiczny - powiedziała Elwira Jurasz. 

Policjanci pojawią się na stokach w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu, Istebnej i Korbielowie. - Trasy narciarskie będą patrolowali funkcjonariusze z oddziałów prewencji w Katowicach i Bielsku-Białej, a także śląscy antyterroryści. Nie odbędzie się to zatem kosztem służby w mieście. Wszyscy policjanci przeszli weryfikację umiejętności narciarskich pod okiem instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego. Szkolili się także wspólnie z GOPR w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i transportu poszkodowanych - dodała Elwira Jurasz. 

Nie będzie pobłażliwości

Patrole będą miały za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i porządek. Policjanci zareagują, gdy dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa. Na pobłażliwość nie mają co liczyć narciarze, który będą pod wpływem alkoholu. Zostaną sprowadzeni do doliny, a jeżeli swoim zachowaniem będą stwarzali zagrożenie, to trafią do izby wytrzeźwień. Policjanci będą też zabezpieczali prewencyjnie drogi dojazdowe i parkingi przy stacjach narciarskich. 

Rzeczniczka zaapelowała, by zwracać baczniejszą uwagę na sprzęt. Wystarczy chwila nieuwagi, aby - pozostawiony bez opieki - zniknął sprzed lokalu lub z bagażnika samochodu. Aby uniknąć kradzieży, warto go oddać do przechowalni. Można też oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela. 

Elwira Jurasz zaapelowała do miłośników nart lub snowboardu, by dbali o bezpieczeństwo na stokach. - Warto używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe. Dobrze jest mieć przy sobie dokumenty, a także oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby, jak cukrzyca czy epilepsja - powiedziała. Trzeba też pamiętać o kasku ochronnym dla narciarzy poniżej 16 roku życia. 

Ferie w Polsce Ferie w Polsce

Dekalog narciarza

Policjanci przypomnieli "dekalog" promowany przez Międzynarodową Federację Narciarską. Po pierwsze należy pamiętać, że na stoku jest wielu narciarzy. Należy unikać brawury, nie hamować, sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla innych osób. 

Kolejne zasady brzmią: "panuj nad prędkością", "mądrze wybierz trasę", "wyprzedzaj z głową", "ruszaj ostrożnie", "zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz", "podchodź lub schodź poboczem", "stosuj się do znaków narciarskich", "udziel pierwszej pomocy" oraz "nie bądź anonimowy". 

14 stycznia dwutygodniowe ferie rozpoczną uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, tydzień później - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 28 stycznia - dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a 11 lutego - lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

msze