X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Ukraińcy blokują nam możliwość prac ekshumacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 20:30
- Nasza wiedza na temat poszczególnych zdarzeń, których zagadkę chcemy wyjaśnić,  jest duża. Chcemy tylko, żeby kiedyś nastąpił przełom w tej bardzo trudnej sytuacji, abyśmy mogli na terenie Ukrainy wreszcie rozpocząć prace ekshumacyjne – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Audio
  • 11.01.19 W gruncie rzeczy: prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

W ubiegłym roku Biuro Identyfikacji i Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło wiele badań – głównie w Polsce, ale także na terenie Litwy, Białorusi i Gruzji. - Nie mogliśmy i wciąż jeszcze nie możemy pracować na terenie Ukrainy. Nie wydaje mi się, aby w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieniła. Zakaz strony ukraińskiej obowiązuje już drugi rok. Ukraina podtrzymuje swój zakaz, a ewentualne jego uchylenie uzależnia od pewnych warunków, których polska strona nie może przyjąć – podkreślił Krzysztof Szwagrzyk.

Jednym z warunków jest odbudowa pomnika w Hruszowicach w województwie podkarpackim. - Został on rozebrany dwa lata temu. Strona ukraińska upiera się, że w tym miejscu są pogrzebane szczątki członków UPA. Społeczność lokalna, która rozebrała pomnik uznawała, że jest on nielegalny i nie powinien tam nigdy stanąć – powiedział wiceprezes IPN.

Jak zaznaczył, na pomniku nie było żadnego nazwiska ukraińskiego. - Były tylko i wyłącznie tablice poświęcone poszczególnym sotniom (pododdziałom – red.) UPA. W czasie naszych badań udowodniliśmy, że ten pomnik nie był poświęcony żadnym osobom. Gdyby tak było, to przecież prawo w Polsce gwarantuje pochówek każdej osobie, nawet zbrodniarzom. Ale na pewno nie będzie zgody na budowę pomników ku czci formacji, które mają na rękach krew Polaków – dodał gość Polskiego Radia 24.

Podkreślił, że IPN pewne działania na Ukrainie jednak podejmuje. - Fakt, iż Ukraińcy blokują nam możliwość prac ekshumacyjnych nie oznacza, że nie prowadzimy żadnych działań na terenie tego państwa. Prowadzimy rekonesans, badania, które mają na celu ustalenie konkretnych miejsc. Jesteśmy gotowi natychmiast do przeprowadzenia prac w kilkudziesięciu lokalizacjach, jeśli byśmy mieli tylko taką możliwość. Bo nasza wiedza w zakresie poszczególnych zdarzeń, których zagadkę chcemy wyjaśnić, jest bardzo duża. Chodzi zarówno o tych, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jak i tych, którzy zginęli w wyniku działań wojennych, ale również o pomordowanych przez UPA i przez Sowietów. Takich miejsc na terenie Ukrainy mamy bardzo dużo. Nasza wiedza jest duża, chcemy tylko, żeby kiedyś nastąpił przełom w tej bardzo trudnej sytuacji, abyśmy mogli na terenie Ukrainy wreszcie rozpocząć prace ekshumacyjne – powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Świadkowie widzieli, jak z ciężarówek wyrzucano gołe zwłoki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 06:30
 - Wiosną przyszłego roku zaczynamy na Polach Mokotowskich w Warszawie duży zakres prac poszukiwawczych szczątków ofiar reżimu komunistycznego – powiedział w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
rozwiń zwiń