X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polityczne i historyczne znaczenie listów Czesława Kiszczaka. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:13
Dlaczego listy Czesława Kiszczaka trafiły do USA? Czy można je traktować jako wiarygodne źródło historyczne? O dokumentach odnalezionych w Instytucie Hoovera dyskutowali: profesor Jan Żaryn (historyk i senator), dr Grzegorz Wołk (historyk z IPN) oraz Ryszard Majdzik (działacz opozycji antykomunistycznej).
Audio
  • 12.01.19 Polityczne i historyczne znaczenie listów Czesława Kiszczaka
Mieczysław Rakowski i Czesław Kiszczak
Mieczysław Rakowski i Czesław KiszczakFoto: hoover.org

Grzegorz Wołk podkreślił, że Amerykanie kupowali dokumenty w krajach Europy Środkowej. - Komuniści, sprzedając materiały daleko, czuli się bezpiecznie. Kiszczak pisał listy w konkretnym celu. Ta cała korespondencja jest przemyślana. To gen. Kiszczak pierwszy ujawnił zdjęcia z rozmów w Magdalence. Mit kreowany odnośnie transformacji był taki, że SB miała opozycję pod pełną kontrolą w latach 80. Trudno się z tym zgodzić. Nad całym zjawiskiem opozycji nie udało się zapanować - zauważył.

Jan Żaryn przypomniał, że generał Kiszczak służył moskiewskim strukturom kontrwywiadowczym i wywiadowczym. - Był odpowiedzialny za podtrzymywanie bezkarności komunistów po upadku PRL. Gromadził akta i je nadzorował. Regularnie przypomniał się swojemu zapleczu. Listy do Kiszczaka należy traktować, jako poważne źródło historyczne. Dokumenty są ciekawe z perspektywy analizowania rzeczywistości lat. 80. Rzucają nowe światło m.in. na zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki - wyjaśnił.

Z kolei Ryszard Majdzik zaznaczył, że listy pokazują, jaką rolę w Polsce odegrał układ z Magdalenki i okrągłego stołu. - Listy Czesława Kiszczaka powinny być od razu ujawnione. Magdalenka i okrągły stół pozwoliły na przetrzymanie tych materiałów. Ten cały układ był chroniony do 1991 roku. Polska, jako ostatni kraj przeprowadziła demokratyczne wybory. Gdyby nie oszustwo, które dokonało się w 1989 roku, Polska byłaby w innym miejscu. Kiszczak i Jaruzelski zostaliby rozliczeni i skazani - podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Debatę Polskiego Radia 24 prowadził Jerzy Jachowicz. 

PR24/ras

___________________

Data emisji: 12.01.19

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 06:57
Jakie były najważniejsze wydarzenia 2018 roku? Jakie decyzje partii rządzącej wpływały szczególnie na życie Polaków? Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna), Antoni Trzmiel (portal dorzeczy.pl), Stanisław Skarżyński (Gazeta Wyborcza) i Tadeusz Płużański (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń politycznych w Polsce. Ograniczenie handlu w niedziele jednym z symboli 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 08:40
Rok 2018 na krajowej scenie politycznej obfitował w wiele wydarzeń, które wywołały fale dyskusji i komentarzy. Ponownie zetknęliśmy się z rządowymi reformami, a także z nieustającymi sporami w polskim parlamencie. Jak kończący się rok zapamiętają przedstawiciele partii politycznych? Czy ograniczenie handlu w niedziele mocno wpłynęło na życie Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata PR24. "W politycznej przestrzeni mamy smutną inflację afer"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 11:49
Jaki jest wizerunek Prawa i Sprawiedliwości po trzech latach rządów? Czy działania opozycji są skuteczne? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć publicyści: Karol Gac (Do Rzeczy), Adam Buła (Polska The Times), Dawid Wildstein (TVP).
rozwiń zwiń