X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozpoczyna się skoordynowany odstrzał dzików. Celem walka z wirusem ASF

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:04
W sobotę w części Polski odbędą się skoordynowane polowania wielkoobszarowe na dziki. Ministerstwa rolnictwa i środowiska tłumaczą, że zmniejszenie populacji tych zwierząt jest konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Audio
  • Skoordynowane polowania zbiorowe na dziki. Relacja Agnieszki Jasik (IAR)
Myśliwi
MyśliwiFoto: Dagmaka_K/Shutterstock

shutterstock_dziki 1200.jpg
Odstrzał dzików. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej sprawie

Polowania odbędą się w ciągu trzech weekendów w styczniu. Jak wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał nastąpi w ramach "normalnych polowań", a resort dodatkowo zarekomendował Polskiemu Związkowi Łowieckiem, aby były one "zsynchronizowane w czasie".

- Chodzi o to, by nie przenosiły się te dziki zarażone do stref zdrowych, stąd polowania mają być skoordynowane w jednym czasie w tym pasie rozgraniczającym strefę zarażoną od strefy zdrowej. I na tym polega koordynacja tych polowań - tłumaczy minister Kowalczyk.

Podkreśla przy tym, że odstrzał odbędzie się tylko w kilku powiatach na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Mają nad nimi czuwać służby weterynaryjne, które będą pilnowały zasad bioasekuracji podczas polowań. Szef resortu środowiska wydał wczoraj rekomendację, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych i prowadzących młode loch.

Zalecenia Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności

Szef resortu środowiska przytacza też zalecenia unijnej agencja EFSA, czyli Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Jak mówi, zaleca ona, by w strefie, w której wystąpił ASF, populacja dzika była nie większa niż 0,1 na kilometr kwadratowy, czyli "jeden dzik na 10 kilometrów kwadratowych", a w strefie wolnej od choroby, ale znajdującej się w pobliżu, nie więcej niż pięć dzików. 

Komisja Europejska potwierdziła, że polski plan odstrzału dzików w walce z afrykańskim pomorem świń jest prawidłowy. Rzeczniczka Komisji Anna Kaisa-Itkonen, pytana wczoraj na konferencji prasowej podkreślała, że ASF jest zagrożeniem dla sektora trzody chlewnej i działania, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, są dla Unii priorytetem. 

Odstrzał dzików ze względu na chorobę ASF przeprowadzono już w innych krajach europejskich. Dla przykładu w Niemczech, gdzie wirus jeszcze nie dotarł, w ciągu ubiegłego sezonu łowieckiego odstrzelono ponad 830 tysięcy dzików w ramach profilaktyki. 

Minister Kowalczyk przytacza też dane, według których w poprzednich sezonach odstrzelono znacznie więcej dzików, niż w obecnym. Do końca marca, według zapowiedzi szefa resortu środowiska, ma być odstrzelonych około 200 tysięcy dzików, a dla porównania, w ubiegłym sezonie 2017/2018 było to ponad 300 tysięcy. 

Afrykański pomór świń to wirusowa, zakaźna choroba. Jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla dzików i świń. W Polsce wirus pojawił się w 2014 roku. Według danych Głównego Lekarza Weterynarii, do tej pory wykryto ponad 3300 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Ostatnie wykryto we wrześniu ubiegłego roku. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak