more_horiz
Wiadomości

Ekspert o sprawie Hyuawei: utrudnienie relacji z Chinami będzie niekorzystne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 13:15
-  Chiny z jednej strony oficjalnie powiedziały, żeby bardzo poprawnie potraktować tego obywatela, zgodnie ze wszystkimi standardami międzynarodowymi, a z drugiej zaś pojawiają się sygnały że Polska przegra, jeśli pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych w tej sprawie – komentował zatrzymanie chińskiego obywatela Artur Bartoszewicz (SGH).
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/OLE SPATA

Polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w firmie Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia. Zatrzymany w piątek przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Piotr D. pełnił ważne funkcje m.in. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

- Europa Zachodnia, Stany zjednoczone, miały nadzieją, że Chiny się zdemokratyzują, poprzez podjęcie współpracy z Zachodem i bogacenie się społeczeństwa. W praktyce świetnie wykorzystały moment otwarcia się gospodarek i transfer technologii. Budując rolę podwykonawcy dziś to Chiny zaczynają kształtować relacje gospodarcze i polityczne na świecie - komentował Artur Bartoszewicz. Gość audycji zauważył, że utrudnienie relacji z Chinami będzie bardzo niekorzystne dla polskiej gospodarki, szczególnie w momencie, w którym spodziewamy się kryzysu światowego. - Jeżeli wejdziemy w ten okres objęci ograniczeniami, z koniecznością wycofania się z różnego rodzaju relacji, to sytuacja będzie bardzo niekorzystna. Warto doprowadzić do rozmów na wysokim szczeblu i wizyt gospodarczych tak by pokazać, że zdarzenie to nie jest relacją międzypaństwową tylko zaistniało na poziomie służb – zaznaczył.

Z Waszyngtonu docierają ostatnio informacje, że prezydent Donald Trump rozważa wydanie rozporządzenia wykonawczego, które ze względów bezpieczeństwa narodowego zabroniłoby amerykańskim firmom używania sprzętu Huawei i ZTE. Podobne ograniczenia wprowadziły już inne państwa, w tym Japonia i Australia.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 12:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymanie ws. szpiegostwa. Joachim Brudziński: państwo potrafi tutaj zadziałać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 11:08
Szef MSWiA Joachim Brudziński ocenił, że państwo i ABW zadziałały perfekcyjnie, zatrzymując w piątek pod zarzutem szpiegostwa obywateli Polski i Chin. W jego ocenie Polska jako ważne państwo w UE i NATO musi się liczyć z tym, że będzie inwigilowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były szef MON: w świadomości społecznej znika zagrożenie ze strony obcych służb

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 13:48
- Im bliżej decyzji USA odnośnie strategicznego partnerstwa z Polską, tym presja agenturalna będzie wyższa. Dotyczy to zarówno działań Chin jak i Rosji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, poseł PiS i były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń