more_horiz
Wiadomości

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka na sprzęt dla szpitali dziecięcych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 07:00
Pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste" odbywa się dziś 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem ogólnopolskiej zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla pięćdziesięciu specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Audio
  • Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy o 27. finale WOŚP (IAR)
Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyFoto: IAR/Łukasz Kowalski

W zbiórkę zaangażowanych jest 120 tysięcy osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie. - Wydrukowaliśmy 35 milionów samoprzylepnych serduszek, 190 tysięcy tekturowych skarbonek. Odbędzie się wiele imprez, pokazów, happeningów oraz koncertów - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Główny koncert WOŚP zacznie się w Warszawie na placu Defilad o 14.30, a zakończy się o 22.00. 

W akcję zaangażowali się politycy. Prezydent Andrzej Duda przekazał na WOŚP swe zdjęcie i góralską kurtkę, a jego małżonka Agata Kornhauser-Duda sukienkę z żakietem i zdjęcie. Licytowany jest wspólny dzień z przewodniczącym Donaldem Tuskiem w siedzibie Rady Europejskiej, trening bokserski z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, lot balonem z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, lot szybowcem z Robertem Biedroniem i ławka od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

WOŚP wspierają też sportowcy. Wylicytować można m.in. spotkanie i lunch z Robertem Lewandowskim oraz zaproszenie na obóz od jego żony Anny, dzień w górach z Andrzejem Bargielem, piłkę siatkową z autografami reprezentacji Polski z 2006 r., zestaw gadżetów z zimowej wyprawy na K2, rękawicę rajdową od Krzysztofa Hołowczyca, numer startowy Piotra Żyły z zawodów w Engelbergu, rękawice i koszulkę Krzysztofa Diablo Włodarczyka, rękawice rajdowe Kajetana Kajetanowicza i rakietę z autografem od Agnieszki Radwańskiej.

W akcję włączyli się również artyści. Na aukcji jest m.in. kolacja ze Zbigniewem Zamachowskim, spotkanie z Bartkiem Topą, obraz od Artura Barcisia, sukienka Beaty Kozidrak z festiwalu w Sopocie, gitara z podpisem Macieja Maleńczuka i podwójne zaproszenie do teatru od Janusza Gajosa.

Na zainteresowanych czekają też np. praca namalowana przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego oraz zestaw kaset i znaczków z Elvisem Presleyem.

Profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca i członek zarządu Fundacji WOŚP podkreślał w radiowej Jedynce, że listę zakupów ustalono na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez szpitale. Jak mówił, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby, potrzeba co najmniej 200 milionów złotych. Dodał, że przy zakupach sprzętu Fundacja kieruje się przede wszystkim jakością. - Kiedy trwają negocjacje, gdy firmy przedstawią nam swoje oferty, wszystkie urządzenia, zawsze prosimy ekspertów: proszę nam wskazać dokładnie, które urządzenie jest numer jeden, które numer dwa i trzy, ale tylko pod względem jakości. Zapomnijcie o cenach. Cena w naszym algorytmie jest na drugim miejscu po jakości - mówił. 

Szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiedział, że także w tym roku w kwestę WOŚP będą się angażować policjanci i strażacy. - Życzę wszystkim uczestnikom tego wolontariatu bezpiecznej kwesty. Życzę bezpiecznej i spokojnej zabawy, bo towarzyszy temu zabawa (...). Zapewniam, że jak co roku wszyscy uczestnicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą liczyć na profesjonalną pomoc, i - co też niezwykle ważne - życzliwość polskich policjantów, strażaków, innych służb podległych. Życzę wszystkim spokojnej i bezpiecznej zabawy - podkreślił w RMF FM.

fc

 

Zobacz więcej na temat: POLSKA WOŚP społeczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Bohdan Maruszewski: pomaganie jest wartością, która powinna łączyć wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 09:41
- Mija 27 lat, po 27 latach nic się nie zmieniło. Mówimy to samo – najsłabszym trzeba pomagać - powiedział w "Sygnałach dnia" kardiochirurg i jeden z twórców WOŚP prof. Bohdan Maruszewski.
rozwiń zwiń