more_horiz
Wiadomości

Danuta Onyszkiewicz na tropie Bronisława Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:10
Prawnuczka Józefa Piłsudskiego – Danuta Onyszkiewicz – wyruszyła w dwuletnią wyprawę śladami przodka – Bronisława Piłsudskiego. To mniej znany brat marszałka. Był antropologiem i etnografem. W Polsce niemal zapomniany, a sławny na Sachalinie. Wilno jest pierwszym miastem, które odwiedziła podróżniczka.
Audio
  • 13.01.19 Danuta Onyszkiewicz: „Historia Bronisława Piłsudskiego jest z jednej strony piękna, a z drugiej tragiczna (…):”.
Danuta Onyszkiewicz w Wilnie, pierwszym przystanku na trasie swojej wyprawy
Danuta Onyszkiewicz w Wilnie, pierwszym przystanku na trasie swojej wyprawyFoto: facebook.com/bronek.pilsudski

Wyprawę śladami Bronisława Piłsudskiego Danuta Onyszkiewicz planowała od 10 lat. Podkreśliła, że w czasie studiów zafascynowała ją antropologia Syberii. Chciała wybrać się na Ałtaj, by tam prowadzić badania o szamanizmie. W czasie zbierania materiałów na ten temat często trafiała na nazwisko Bronisława Piłsudskiego. Zaczęła zastanawiać się, co takiego brat Józefa Piłsudskiego dokonał, że wymienia się go w publikacjach naukowych.

– Owszem, znam rodzinną historię, ale bez szczegółów. Przez 10 lat szukałam informacji na temat Bronisława Piłsudskiego i miejsc, w których przebywał. Potrzebne mi to było do tego, by wytyczyć trasę mojej podróży. Jednym z jej celów jest popularyzacja postaci brata mojego pradziadka. Chciałabym, aby Bronisław został w końcu dostrzeżony. Niezrozumiałym jest dla mnie to, że mówi się, iż jest on ważny w sferze antropologicznej, ale nikt nie mówi dlaczego. Chce pokazać, że jego historia jest warta tego, by ją opowiadać – wyjaśniła.

Jaką trasą będzie przebiegała trasa podróży? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Danutą Onyszkiewicz.

Postać Bronisława Piłsudskiego popularyzuje na Litwie Instytut Polski w Wilnie. O tym, w jaki sposób to się odbywa, mówił Marcin Łapczyński, dyrektor placówki.

Ponadto w audycji rozmowa Adama Dąbrowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Londynie, z Różą Włodarczyk, szefową działu obsługi zwiedzających w Westminster Abbey, która mówiła o wyjątkowym nabożeństwie ku czci Maksymiliana Marii Kolbego w najważniejszej świątyni Kościoła anglikańskiego.

Natomiast organizatorzy akcji "Rodacy Bohaterom" opowiedzieli o idei przedsięwzięcia oraz pomocy dla polskich kombatantów żyjących na dawnych Kresach.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maria Furdyna.

Audycję "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski - Marszałek z ludzką twarzą [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 06:00
W wysłużonej maciejówce i ze smutno zwisającymi wąsami, nazywany był przez wielu obywateli II Rzeczypospolitej po prostu Dziadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niezwykły brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 09:00
Przed tygodniem Danuta Onyszkiewicz opowiadała o Bronisławie Piłsudskim, który był spiskowcem, etnografem i podróżnikiem. Zapraszamy na drugą część historii o życiu brata Marszałka.
rozwiń zwiń