X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Daniel Boćkowski: zachowanie Stefana W. można porównać do działania Andersa Breivika

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:05
- Będzie to uproszczenie, ale pewna forma zachowania Stefana W., jego narcyzmu, jest zbliżona do działania Andresa Breivika, który dokonał dużo większej masakry - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Na naszej antenie o ataku na prezydenta Gdańska i problemach dotyczących zabezpieczania dużych wydarzeń mówił również dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Audio
  • 15.01.18 Prof. Daniel Boćkowski: zachowanie Stefana W. można porównać do działania Andersa Breivika
  • 15.01.19 Dr Jacek Raubo: należy podjąć działania, które pozwolą w przyszłości zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń
Prof. Daniel Boćkowski
Prof. Daniel BoćkowskiFoto: PR24/TB

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, nie da się w pełni wyeliminować zagrożeń związanych z organizacją wydarzeń, w których uczestniczy bardzo dużo ludzi. - Nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa i elementy konstruowania ochrony wydarzeń (...) nie zabezpieczają w pełni przed ewentualnym incydentem. Jeżeli nawet pojawią się bramki przed wejściem na teren imprezy, a profesjonalna ochrona będzie sprawdzała ludzi wchodzących na obiekt, to przed wejściem będą gromadzili się ludzie i tam może dojść do potencjalnego ataku - zaznaczył ekspert. 

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Prezydentem Gdańska był od ponad 20 lat. 

Dr Jacek Raubo zaznaczył, że należy podjąć działania, które pozwolą w przyszłości zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń. - To przede wszystkim potrzeba wyciągnięcia wniosku, jakim jest posiadanie nie tylko wysokiej jakości funkcjonariuszy, ale także ochrony. Ochroniarze muszą być przygotowani do sytuacji ekstremalnych, które wykraczają poza ramy klasycznego podejścia do zabezpieczenia imprez na gruncie polskim, bo to też się zmienia w kontekście innych państw. Tam ochrona już musi zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia zagrożenia. Drugą kwestią jest konieczność budowania świadomości społecznej, dotyczącej potencjalnych zagrożeń. To będzie największa praca do wykonania. Jednak każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się w momencie zagrożenia, na koncercie czy na ulicy. W tę stronę powinna pójść dyskusja ogólnospołeczna - powiedział gość PR24. 

Z kolei prof. Daniel Boćkowski przyznał, że schemat działania Stefana W. nie był dla niego zaskakujący. - To, co się działo na scenie, zarówno sam atak i to, co stało się chwilę później, było planem sprawcy. On chciał nie tylko uderzyć w bardzo newralgicznym momencie, nie tylko doczekał do "Światełka do nieba", ale też dokonał egzekucji, a później pokazał - tym, którzy oglądali to na żywo i później w telewizji - swoją "przewagę", "siłę" i "wielkość". Stefan W. jest zapewne osobą z zaburzeniami psychiatrycznymi, pytanie czy to tylko kwestia schizofrenii. To też osoba mogąca mieć pewnego rodzaju zaburzenia narcystyczne - komentował ekspert. 

Zdaniem prof. Boćkowskiego, schemat działania Stefana W. jest porównywalny do postępowania Andersa Breivika, który w 2011 roku dokonał dwóch ataków w Norwegii. Zginęło w nich łącznie 77 osób. - Będzie to uproszczenie, ale pewna forma jego zachowania, jego narcyzmu, jest zbliżona do Breivika, który dokonał znacznie większej masakry. Ale też chciał "pokazać się". Oba zamachy, według sprawców, były wymierzeniem jakiejś chorej sprawiedliwości - pointował gość PR24.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

Gospodarzem audycji był Ryszard Gromadzki

Polskie Radio 24/zz

---------------------------------

Data emisji: 15.01.19

Godzina emisji: 10.06; 10.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sachajko: słowo może leczyć i koić, może też zabijać

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 18:01
 - Mam nadzieję, że ta śmierć będzie otrząśnięciem dla klasy politycznej. Każdy powinien wykonać "reset" w swoim sercu - powiedział w Rozmowie PR24 Jarosław Sachajko z Kukiz'15. W Gdańsku, po ataku nożownika, zmarł prezydent tego miasta, Paweł Adamowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Sarzyńska: potrzebne jest obniżenie temperatury w polityce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:31
 - Byłoby bardzo dobrze, gdyby z tego tragicznego wydarzenia wynikło jakieś dobro, czyli wyhamowanie wzajemnych antagonizmów; dłuższa chwila refleksji, która obniżyłaby temperaturę w polityce - powiedziała w audycji Kulisy Spraw Anna Sarzyńska, dziennikarka Telewizji Polskiej. W Gdańsku, po ataku nożownika, zmarł prezydent tego miasta, Paweł Adamowicz. 
rozwiń zwiń